Bir basamaklı sef-etch adeziv sistemlerin mine ve dentine bağlanma mekanizmalarının ve etkinliklerinin ın vitro olarak araştırılması
In vitro evaluation of the bonding effectiveness and mechanisms of one step self-etch adhesives to enamel and dentin
- Tez No: 236481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BANU ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, tek bileşenli bir basamaklı self-etch adezivlerin, mine ve dentine olan bağlanma etkinliklerinin ve mekanizmalarının, mikrogerilme bağlanma dayanımı testi, başarısızlık tiplerinin analizi ve rezin-mine/dentin arayüzünün taramalı elektron mikroskobunda incelenmesi ile araştırılmasıdır.Tek bileşenli bir basamaklı self-etch adezivler (Clearfil S3, Bond Force, G-Bond ve Xeno V) ve kontrol grubu olarak iki basamaklı self-etch adeziv (Clearfil SE) ve iki basamaklı etch&rinse adeziv (One-Step) insan üçüncü molar dişlerine uygulandı. Mikrogerilme bağlanma dayanımı testi gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz için iki yönlü ANOVA, Dunnet C ve student-t testi uygulandı.Kırılan örnekler stereomikroskopta ve SEM'de değerlendirildi.Rezin-mine/dentin ara yüzeyleri SEM'de incelendi.Mikrogerilme bağlanma dayanımı testi sonuçlarına göre, minede Clearfil S3 (14.32±12.05), Bond Force (11.54±8.74), G-Bond (10.23±9.29), Xeno V (10.35±8.06) ve Clearfil SE (14.73±6.85) arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). One-Step (28.78±9.75) en yüksek bağlanma dayanımı göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the bonding effectiveness and bonding mechanisms of one component one step self-etch adhesives through microtensile bond strength test, the analysis of failure modes and resin-enamel/resin-dentine interfaces using a scanning electron microscopy.One component one step self-etch adhesives (Clearfil S3, Bond Force, G-Bond ve Xeno V) and two-step self-etch adhesive (Clearfil SE) and two-step etch&rinse adhesive (One-Step) both serving as controls were applied to human third molars. Microtensile bond strength test was performed. Two way ANOVA, Dunnet C and student-t tests were performed for the satistical analysis.The failed specimens were evaluated using a stereomicroscop and SEM.Resin-enamel/dentin interfaces were examined by SEM.The results of the microtensile bond strength test revealed, no significance among Clearfil S3 (14.32±12.05), Bond Force (11.54±8.74), G-Bond (10.23±9.29), Xeno V (10.35±8.06) and Clearfil SE (14.73±6.85) at enamel (p>0.05). One-Step (28.78±9.75) demonstrated the highest bonding strength (p0.05).