Erişkin dönemdeki iskeletsel ön açık kapanışlı hastaların tedavisinde iskeletsel ankraj sistemlerinin etkinliği
The efficiency of using skeletal anchorage in adult skeletal openbite malocclusion therapy
  1. Tez No: 236480
  2. Yazar: MEHMET SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Açık kapanış; karşılıklı dişlerin birbirleriyle temaslarındaki eksiklik ile karakterize, üst ve alt çenenin dikey ilişkilerindeki uyumsuzluk olarak tanımlanabilir. Erişkin iskeletsel açık kapanış tedavilerinde asıl amaç arka grup dişlerin aktif gömülmesini sağlayarak alt çenenin kendiliğinden öne rotasyonunu sağlamaktır. İskeletsel ankraj kullanılarak tedavi edilen birçok ön açık kapanışlı olgu literatürde yerini almıştır. Bu çalışmada amaç, erişkin iskeletsel ön açık kapanış tedavisinde iskeletsel ankraj kullanımının etkinliğini incelemektir.Çalışmada, biri tedavi, biri kontrol olmak üzere, 20'şer bireyden oluşan 2 grup mevcuttur. Tedavi grubunda kronolojik yaş ortalaması 16.68 ± 2.80 yıl iken kontrol grubunda bu ortalama 16.63 ± 2.83 yıldır. Tedavi süresi 1.00 ± 0.31 yıldır. Kontrol grubundaki gözlem periodu 0.95 ± 0.14 yıldır. Çalışma materyali tedavi ve gözlem periodunun başlangıç ve bitiş zamanlarında alınmış 80 lateral sefalometrik radyografi ve ortodontik diş modellerinden oluşmaktadır. Tüm hastalara 1. ve 2. büyük azı dişlerini içine alan rijit hyrax apareyi uygulanmıştır. 1. ve 2. küçük azı dişler braketlenerek 0.016x0.022 inç çelik bölümlü ark teli ile sabit apareye dahil edilmiştir. Üst çenenin zygomatik çıkıntı bölgesine titanyum alaşımlı miniplaklar cerrahi müdahale ile yerleştirilmiştir. Uygulanan apareye bu plaklardan Niti kapalı yaylar yardımıyla intrüzyon kuvvetleri uygulanmıştır.İntrüzyon kuvvetiyle üst birinci büyük azı dişlerinde ortalama 3,59 mm inrüzyon izlenmiştir. Overbite 4.8 mm artmıştır. SN/GoGn açısı 3.1 derece azalmıştır. Ön yüz yüksekliğinde azalma tespit edilmiştir. Büyük azı dişlerinin gömülmesiyle ön açık kapanış tedavi edilmiş ve alt çene otorotasyon ile öne rotasyon yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Openbite defined as the vertical discrepancy of maxilla and mandibula, is characterized with lack of contact between antagonist teeth. The main purpose of skeletal openbite therapy in adult should be anterior autorotation of mandibula by intruding maxillary posterior teeth. In literature, there are many anterior skeletal openbite cases that were successfully treated by using skeletal anchorage. The aim of this thesis is to analyze the efficiency of using skeletal anchorage in adult skeletal openbite malocclusion therapy.In this study, two groups were matched; treatment and control. Each group was consisted of 20 patients. The mean chronogical age for the treatment group was 16.68 ± 2.80 years. It was 16.63 ± 2.83 years for the control group. The mean treatment period was 1.00 ± 0.31 years. Control group was observed 0.95 ± 0.14 years. The material of this study was carried out on 80 lateral cephalometric radiographs and orthodontic dental casts that were taken before and at the end of the treatment or observation period. Expansion appliance with hyrax screw applied to 1st and 2nd molars. Both premolar teeth were braced and being added to appliance with 0.016*0.022 inch stainless steel sectional arch. Titanium integrated miniplates were placed to zygomatic butress by minor surgical procedure. Niti closed coil springs applied from miniplates to appliance for intrusion force3.59 mm impaction was attained in first maxillary molar teeth by application of intrusion force. Overbite increased 4.8 mm. Mandibular plane angle reduced 3.1 degrees. Anterior face height decreased. Anterior openbite therapy has accomplished with intrusion of maxillar molars and autorotation of mandibula.