Ratlarda damar kasılmaları üzerine kalsiyum kanal blokeri ve magnezyumun etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comperative observation of the affects of magnesium and calcium channel blockers on the vascular contraction in rats
- Tez No: 236485
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKALP, YRD. DOÇ. DR. RECEP OKTAY PEKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Koroner bypass ameliyatlarında kullanılan arter greftlerde oluşan istemsiz vazospazmlar cerrahi işlemin sağlıklı olarak yapılabilmesine mani olmaktadır. Arter spazmını önlemek için kalsiyum kanal blokerleri, fosfodiesteraz inhibitörleri ve alfa adrenerjik antagonistler tek başlarına veya kombine şekilde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde ideal antispazmolitik ilaç bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda, koroner bypass ameliyatlarda kullanılan arter greftlere kalsiyum kanal blokeri yerine vücudumuzda bulunan ve kalsiyum kanal blokerleri gibi özelliklere sahip olan magnezyumun kullanılması durumunda daha iyi sonuçlar alınabilirmi sorusunun yanıtını, izole organ banyosunda rat aortundaki kasılmaları diltiazem ve magnezyumla gevşeterek almayı amaçladık.Bu çalışmada, 10 adet dişi genç/erişkin Wistar albino ratdan elde edilen aort halkalarına izole organ banyosunda 10-6 M fenilefrin verilerek elde edilen kasılma plato düzeyine ulaştığında aort halkalarının yarısına diltiazemin (10-9, 10-8, 10-7, 10-6, 10-5, 10-4 M ) diğer yarısına ise magnezyumun (10-4, 10-3, 2.10-3, 4.10-3, 10-2 M) çeşitli konsantrasyonları verilerek damar gevşeme cevapları bilgisayarda kaydedildi.Bizim çalışmamızın sonuçlarına göre; rat aortunda 10-6 M fenilefrinle elde edilen kasılma yanıtını gevşetmek için diltiazemin EC50 Değeri 1.37 10-5 M ve MgSO4 ün EC50 değeri 2.03 10-2 M'dır.Sonuç olarak:1.Damarlarda oluşan kasılmaları gevşetmek için diltiazemin uygulanması magnezyum uygulanmasından daha etkin bir yöntem olabilir,2. Magnezyum vücutta da bulunan bir iyon olması sebebiyle vücutta normal şartlarda bulunmayan eksojen ilaç olarak kullanılan Kalsiyum kanal blokörü Diltiazeme göre daha fizyolojik bir damar düz kas gevşemesi sağlayabilir. Fakat sadece hafif orta derecedeki vazospazmların gevşemesi için kullanılması uygun olabilir,3. Bizim çalışmamız rat aortunda yapılmıştır, bu çalışmanın insan damarlarında yapılması konunun daha fazla aydınlatılmasına katkıda bulunabilir,4. Bizim çalışmamızın eksik tarafı Magnezyum ve Diltiazem uygulamalarının damar dokularında moleküler olarak ne gibi değişiklikler yapabileceğinin ölçülmemiş olmasıdır. İleri moleküler tekniklerin kullanıldığı çalışmalar daha fazla bilgi öğrenilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The involuntary vasospasms that occur in the artherial grafts used in coroner bypass can inhibit a succesful surgical procedure. In order to avaoid this artherial vasospasm calcium channel blockers, phosfodiesteras inhibitors, and alpha adrenergic antagonists are used alone or as combinations. But an ideal antispasmolytic is not available at the present time. In this study we wondered if a better result can ocur when at the artherial grafts are used in coroner by pass surgery instead of calcium canal blockers, magnesium which is present in our body and has the similar affects calcium canal blockers is used. To find the answer to this question we intended to dilate the contractures of rat aorta in isolated organ bath with diltiazem and magnesium.In this study when the concentration of aortic rings of 10 female young/adult wistar albino rats reached to a plato by giving 10-6 M phenylephrine in the isolated organ bath , to half of the rings diltiazem at different concantrations (10-9, 10-8, 10-7, 10-6, 10-5, 10-4 M ), and to the other half magnesium at different concentrations (10-4, 10-3, 2.10-3, 4.10-3, 10-2 M) was given and the vascular dilation that occured as a result was recorded on computers.According to our study, EC50 value of diltiazem is 1.37 10-5 M and EC50 value of magnesium is 2.03 10-2 M to dilate the contracture of rat aorta that occured due to 10-6 M phenilephrin.As a result:1. In order to dilate the vascular contracture, aplication of magnesium can be a more effective procedure than aplication of diltiazem.2. Because magnesium is an ion that is already present in the body, when compaired to a calcium channel blocker , diltiazem, that is not present in the body, and used as an exogenious drug, it can achieve a more physiologic smooth muscle dilation. But it is apropriate to use magnesium to dilate only the slightly and moderately formed vasospasms.3. Our study is made on rat aorta. To do this study on human vasculature can help to enlighten the subject even more.4. The kind of moleculer changes that could be caused on vascular tissue by application of magnesium and diltiazem was not measured in our study which is the defficient part.. The studies where more advanced moleculer technics are used can contribute to learn more knowledge.