Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve/veya periodontitisi olan bireylerde kan ve dişeti oluğu sıvısı IL-1ß ve ICAM-1 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of blood and gingival crevicular fluid levels of IL-1ß and ICAM-1 in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients with or without periodontitis
- Tez No: 236484
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Periodontal hastalıkla ilişkili bulunan respiratuvar hastalıklardan biri, KOAH'dır. Periodontal hastalıklar ve KOAH arasındaki epidemiyolojik ilişkinin mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır.Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalık varlığına bağlı olarak, KOAH hastalarındaki dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve serum, IL-1ß ve ICAM-1'in düzeylerinin, sistemik olarak sağlıklı bireylerdeki düzeyleri ile karşılaştırılmasıdır.Çalışmamızda, stabil, evre II KOAH tanısı konmuş 49 erkek, 5 kadın birey, çalışma grubuna; sistemik açıdan sağlıklı, 45 erkek, 9 kadın birey kontrol grubuna dahil edildi. Hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), kanama indeksi (Kİ), cep derinliği (CD) ve klinik ataçman kaybı (KAK) ölçümlerini içeren periodontal muayeneleri yapıldı. Venöz kan ve DOS örneklerinde, IL-1ß ve sICAM-1 düzeyleri, ELISA yöntemi ile belirlendi.Klinik parametrelerde gruplar arasında, KOAH'lı bireylerde daha yüksek tespit edilen Pİ değerleri dışında, anlamlı fark bulunamadı. KOAH'lı bireylerin serum IL-1ß ve sICAM-1 düzeyleri, sağlıklı gruba kıyasla daha yüksekti. KOAH grubu ve sağlıklı grubun periodontal durumları benzer bireyleri karşılaştırıldığında, KOAH'lı bireylerin DOS'taki IL-1ß ve sICAM-1 total ve konsantrasyon seviyeleri anlamlı derecede düşük bulundu. KOAH'lı bireylerde periodontitis varlığında, DOS'taki IL-1ß konsantrasyon seviyesinin daha düşük, sICAM-1 total miktarının daha yüksek olduğu belirlendi. Her iki molekülün serum seviyeleri, periodontitis varlığında anlamlı farklılık göstermedi.Çalışmamızın sonuçları, KOAH'ın ve özellikle hastalığın tedavisinde verilen ilaçların, IL-1ß ve sICAM-1 moleküllerinin periodontal dokudaki metabolizmalarında değişiklikler meydana getirebileceği düşüncesini akla getirmektedir. Olası etkilerin belirlenmesinde, periodontal dokularda moleküllerin nitelikleri ve reseptörleriyle ilgili yapılacak değerlendirmelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
One of the respiratory diseases considered to be related with periodontal disease is chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Mechanisms of the epidemiologic relationship between periodontal diseases and COPD have not been clearly demonstrated yet.The aim of this study was to make a comparison of gingival crevicular fluid (GCF) and serum IL-1ß and ICAM-1 levels among COPD patients and systemically healthy individuals with or without periodontal disease.In our study; 49 men and 5 women diagnosed as stabile, stage II COPD were included in the test group and, systemically healthy 45 men and 9 women were included in the control group. Patients were periodontally examined and plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), periodontal pocket depth (PPD) and clinical attachment loss (CAL) values were recorded. IL-1ß and sICAM-1 levels were determined in venous blood and GCF samples utilising the ELISA method.Regarding the clinical parameters, there were no significant differences between groups, except the higher PI values determined in individuals with COPD. Serum levels of IL-1ß and sICAM-1 in individuals with COPD were elevated in comparison to healthy group. Total and concentration levels of IL-1ß and sICAM-1 in individuals with COPD, were found significantly lower when patients from COPD group and healthy group with similar periodontal status were compared. IL-1ß concentration level in GCF was found significantly lower and sICAM-1 total level was found significantly higher in individuals with COPD in the presence of periodontitis. Serum levels of both molecules did not show any significant differences in the presence of periodontitis.Results of our study suggests that COPD and the drugs prescribed for treatment in particular could cause alterations in metabolism of IL-1ß and ICAM-1 molecules in periodontal tissue. Further studies are required in order to determine the possible effects of structural properties and receptors of molecules in periodontal tissues.