Peptik ülser nedeniyle Billroth II tipi distal gastrektomi geçiren hastalarda mide mukozasında ve periferik kan lenfositlerinde telomer uzunluğu
The telomere length of gastric mucosa samples and peripheral blood lymphocytes in patients undergone Billroth II type distal gastrectomy
  1. Tez No: 236487
  2. Yazar: MÜGE USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Telomerler kromozomların bütünlüğünün korunmasında rol alırlar. Telomerlerde fonksiyon kaybı, genomik instabiliteye neden olarak kanser gelişme riskini arttırır. Çeşitli prekanseröz lezyonda telomer uzunluk anormallikleri bildirilmiştir. Literatürde mide güdük kanseri gelişmesinde önemli bir risk faktörü kabul edilen Billroth II tipi distal gastrektomide telomer uzunluğunun değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda peptik ülser nedeniyle Billroth II tipi distal gastrektomi geçiren hastalarda kalan mide dokusunda ve periferik kan lenfositlerinde telomer uzunluğunun diğer klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini değerlendirmek amaçlandı.Gereç-Yöntem: Çalışmaya peptik ülser nedeniyle Billroth II tipi distal gastrektomi geçiren alkalen reflü gastrit tanılı 15 hasta, yaş ve cinsiyet yönünden benzer daha önce mide ameliyatı olmamış 15 kontrol olgusu alındı. Çalışmaya alınan olguların hepsine üst gastrointestinal sistem endoskopisi ve alınan mide biyopsilerinden Sydney sınıflamasına göre histopatolojik değerlendirme yapıldı. Telomer uzunluğu periferik kan lenfositlerinde ve mide mukozasında kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (q-PCR) yöntemi kullanılarak ölçüldü.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması hasta grubunda 61.5±6.5 yıl (49-75), kontrol grubunda 61.5±6.4 yıl (49-75) idi (p>0.05). Mide mukoza örneklerinde ortalama telomer uzunluğu hasta grubunda 14972.0±8122.9 baz çifti (bç), kontrol grubunda ise 11266.0±3466.4 bç olup, hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla telomerler daha uzundu. Periferik kan lenfositlerinde ortalama telomer uzunluğu ise hasta ve kontrol grubunda sırayla 10728.7±6595.0 bç ve 13238.0±5051.5 bç idi. Hasta grubunda ameliyattan sonra geçen süre arttıkça mide mukoza örneklerinde telomerlerin kısaldığı görüldü (r=-0.126) (p>0.05). Çalışma gruplarında Sydney sınıflamasına göre histopatolojik tanıların varlığı yönünden fark bulunmadı. Mide mukoza örneklerinde ortalama telomer uzunluğu kronik inflamasyon, nötrofil aktivitesi, glandüler atrofi, intestinal metaplazi ve H.pylori olanlarda sırayla 11883.8±5264.8 bç, 12029.4±7795.5 bç, 10351.4±6236.7 bç, 12185.5±6386.1 bç, 11597.7±6784.9 bç idi, olmayanlarda ise sırayla 21147.5±8256.8, 14543.8±3830.6, 14986.0±6392.9, 13961.3±6366.4, 14282.35±6069.7 bç idi. Yaş ile mide mukoza örneklerinde telomer uzunluğu arasında hasta grubunda pozitif ilişki (r=+0.189), kontrol grubunda ise negatif ilişki (r=-0.280) bulundu, ancak bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı değildi.Sonuç: Telomer uzunluk anormallikleri karsinogenezin çok aşamalı sürecinde en erken ortaya çıkan genetik değişikliklerden biridir. Çalışmamızda peptik ülser nedeniyle Billroth II tipi distal gastrektomi geçiren hastalarda, kalan mide dokusunda telomer uzunluk anormallikleri değerlendirildi ve hasta grubunda kontrol grubuna göre mide mukoza örneklerinde telomerler daha uzun bulundu. Periferik kan lenfositlerinde telomerler hasta grubunda kontrol grubuna göre daha kısaydı. Ameliyat sonrası süre uzadıkça mide mukoza örneklerinde telomer uzunluğu azalmaktaydı. Kronik inflamasyon, nötrofil aktivitesi, intestinal metaplazi, glandüler atrofi ve H.pylori varlığında telomerler daha kısa bulundu. Bu bulgular gastrik güdük karsinogenezisinde telomer uzunluk anormalliklerinin, gastrik güdük kanserlerinin erken tanısında ve tedavisinde yol gösterici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Telomere have an important role in maintaining chromosomal integrity. Functional loss of telomeres increases the risk of cancer by causing genomic instability. Telomere length abnormalities have been reported in several precancerous lesions. There is no study that evaluates telomere length in Billroth II type distal gastrectomy known as a risk factor for gastric stump carcinogenesis, in the literature. The aim of this study is to asses the relationship between the telomere length of residual gastric mucosal samples, peripheral blood lymphocytes and the other clinicopathologic parameters of the patients undergone Billroth II type distal gastrectomy.Material-method: A total of 30 cases were included in this study; 15 with alkaline reflux gastritis after Billroth II type distal gastrectomy and 15 control cases who were alike in age, gender and have never undergone stomach surgery. In all cases, upper gastrointestinal endoscopy was performed, biopsies were taken during endoscopy and evaluated for histological examination according to Sydney classification. Telomere lengths of peripheric blood lymphocytes and gastric mucosal samples were measured by quantative real time polimerase chain reaction (q-PCR).Results: The mean age was 61.5±6.5 years (49-75) in the patient group and 61.5±6.4 years (49-75) in the control group (p>0.05). The mean telomere length of gastric mucosa samples in the patient group was 14972.0±8122.9 base pair (bp) and 11266.0±3466.4 bp in the control group. The mean telomere length of peripheral blood lymphocytes was 10728.7±6595.0 bp 13238.0±5051.5 bp in patient group and control group respectively. It was observed that the length of telomeres was shortened as the time of postoperative period increases in the patient group (r=-0.126) (p>0.05). There was no difference between the histopathological diagnosis of study groups according to the Sydney classification. The mean telomere lengths of gastric mucosa samples were 11883.8±5264.8 bp in chronic inflammation, 12029.4±7795.5 bp in neutrophil activity, 10351.4±6236.7 bp in glandular atrophy, 12185.5±6386.1 bp in intestinal metaplasia, 11597.7±6784.9 in H.pylori infection and without these diagnosis 21147.5±8256.8 bp, 14543.8±3830.6 bp, 14986.0±6392.9 bp, 13961.3±6366.4 bp, 14282.35±6069.7 bp respectively. It was observed that the lengths of telomeres were shortened in all of these histopathological diagnosis. We also studied the correlation between the age and length of gastric mucosa samples in all of the cases and recognized a positive correlation (r=+0.189) in the patient group and an inverse correlation (r=-0.280) in the control subjects, but these correlations were not statistically significant.Conclusion: Telomere length abnormality is one of the earliest genetic alterations occurs in the multistep process of carcinogenesis. In our study, telomer length abnormalities in patients undergone Billroth II type distal gastrectomy due to peptic ulcer were evaluated and it was found that the telomeres of gastric mucosa samples in the patient group were longer than that of the control group. The telomere lengths of peripheral lymphocytes were shorter in the patient group than that of the control group. The telomere length was shortened as the time of postoperative period increases in the patient group. The telomeres were also shorter in chronic inflammation, neutrophil activity, intestinal metaplasia, glandular atrophy and H.pylori infection in all of the study groups. Telomere length abnormalities in gastric stump carcinogenesis process may be a guide for early diagnosis and treatment.