Peptik ülser perforasyonu nedeniyle primer onarım yapılan hastalarda sarkopeninin erken dönem mortalite ve survey üzerine etkisi
The effect of sarcopenia on early mortality and survival in patients operated for peptic ulcer perforation
- Tez No: 798562
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER REYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmadaki amacımız, kliniğimizde peptik ülser perforasyonu nedeniyle ameliyat edilen hastalardaki sarkopeni durumunun erken dönem mortalite ve sürvi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Ocak 2010 – Aralık 2022 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde peptik ülser perforasyonu (PÜP) nedeniyle acil cerrahiye alarak primer onarım yaptığımız, bilgisayarlı tomografi görüntülemesi bulunan, malignitesi olmayan, 18 yaş üstü toplam 238 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi görüntülemelerinden elde edilen Hounsfield Ünitesi Ortalama Hesabı (HÜNOH) verileri ile sarkopenik olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Ayrıca cinsiyet, yaş ve vücut kitle indeksi özelliklerine göre gruplara ayrıldıktan sonra bu faktörlerin erken dönem mortalite ve sürvi üzerine etkisi incelendi. Bulgular: Erken dönem mortalite görülen hastalarda yaş 65,5 iken mortalite görülmeyenlerde yaş daha düşük ve 49,2'dır. Bu sonuca göre yaş, erken dönem mortalite üzerine etki açısından anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this retrospective study is to investigate the effect of sarcopenia on early mortality and survival in patients operated for peptic ulcer perforation in our clinic. Materials and Methods : Between January 2010 and December 2022, a total of 238 patients over the age of 18, who had no malignancy, had computerized tomography imaging, and underwent emergency surgery for peptic ulcer perforation using simple closure in Mersin University Medical Faculty Hospital, were included in the study. The patients were divided into two groups as sarcopenic and non-sarcopenic with the Hounsfield Unit Avarage Calculation (HUAC) data obtained from preoperative computerized tomography imaging. Moreover; after dividing them into groups according to gender, age and body mass index characteristics, the effects of these factors on early mortality and survival were examined. Results: While the age of patients with early mortality was 65.5 years, the age of patients without mortality was lower and 49.2 years. According to this result, age was found to be significant in its effect on early mortality.