Kronik Hepatit B hastalarında Lamivudin ve Adefovir Dipivoksil tedavilerinin etkinlikleri ve güvenilirlikleri
Evaluation of efficacy and safety of Lamivudin and Adefovir Dipivoxil treatment in chronic Hepatit B patients.
- Tez No: 236493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÜNBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KHB tedavisinde iki grup ilaç kullanılmaktadır. Birinci grup INF alfa ve peg-INF ikinci grup ilaçlar ise nükleozid/ nükleotid anologlarıdır.Bu çalışmada 2000?2008 tarihleri arasında kliniğimizde KHB tanısı ile izlenenlamivudin ve adefovir dipivoksil tedavileri alan hastalar; tedavi yanıtı ve tedavi sırasındaortaya çıkan yan etkiler açısından değerlendirilmiştir.Çalışmaya lamivudin tedavisi verilen 62 hasta alınmıştır. Bu hastalardan 30'uHBeAg pozitif, 32 `si AntiHBe pozitifti. Hastalara en az 24 ay (maksimum 46 ay)lamivudin tedavisi verildi.
Özet (Çeviri)
Two drug groups are used in CHB treatment. First group is INF-alpha and peg-INF, second group drugs are nucleoside/nucleotid analogs.In this study, the patients who were followed up with CHB diagnosis in ourclinic and took Lamivudin and Adefovir Dipivoxil treatment between 2000-2008 wereevaluated in terms of treatment response and the adverse effects that occur during thetreatment.62 patients who were given lamivudin treatment included in the study.30 ofthese patients were HBeAg positive and 32 were AntiHbe positive. Lamivudintreatment was given to patients minimum 24 months (maximum 46 months). In patientswho were given lamivudin treatment, a significant decrease was determined at themedian ALT and HBV DNA levels at 3., 6., 12., 24.