Lamivudine dirençli kronik hepatit B'li hastalarda adefovir dipivoksilin etkinliği
The efficacy of adefovir dipivoxil in chronic hepatitis B patients with lamivudine resistant
  1. Tez No: 193360
  2. Yazar: TEZCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik hepatit B (KHB) virus infeksiyonu dünyada tahmin edilenprevalansıyla 400 milyondan fazla kişide görülmektedir. KHB'si ve viralreplikasyon bulguları olan hastalar ciddi karaciğer hastalığı yönünden yüksekrisk altındadırlar. Lamivudin tedavisinin KHB'li hastalarda virolojik,biyokimyasal ve histolojik olarak etkili olduğu gösterilmiştir. Uzun dönemlamivudin tedavisiyle ilgili önemli bir sorun hepatit B virusu (HBV)polimerazında mutasyonlara bağlı viral direnç gelişimidir. Lamivudine dirençliHBV gelişmesi, lamivudine klinik ve virolojik cevabı azaltır. Bu nedenlelamivudine dirençli hastalarda alternatif veya ek tedaviler gereklidir. Adefovirdipivoksil lamivudine dirençli KHB'de etkili olduğu gösterilmiş bir nükleotidanalogudur. Bu nedenle lamivudine dirençli KHB'li hastalarda genellikleadefovire geçilmesi önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı bizimtoplumumuzdaki lamivudine dirençli KHB'li hastalarda adefovir dipivoksilinetkinliğini değerlendirmekti.Çalışmaya lamivudine dirençli KHB'si olan 47 hasta alındı. Tümhastalara en az 6 ay süreyle (aralık, 6-24 ay) 10mg/gün adefovir dipivoksilverildi. Başlangıçta ve tedavi boyunca her 3 ayda bir serum HBV-DNA,aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotarnsferaz (ALT) değerleriölçüldü. Adefovir dipivoksil ile tedavinin 3, 6, 12, 18 ve 24.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B (CHB) virus infection is common, with an estimatedglobal prevalence of more than 400 million people. Patients with CHB andevidence of ongoing viral replication have a high risk of serious liver disease.Lamivudine has been shown to achieve virological, biochemical, andhistological responses in patients with CHB. A major problem with prolongedlamivudine therapy is the increasing rate of viral resistance due to mutationswithin the hepatitis B virus (HBV) polymerase. Emergence of lamivudineresistant HBV has been associated with a diminished clinical and virologicresponse to lamivudine. Thus, there is a clear need for alternative or additionaltherapies against lamivudine resistant HBV. Adefovir dipivoxil is a nucleotideanalog that has been shown to have activity against lamivudine resistant HBV.Therefore, a switch to adefovir is usually recommended for patients withlamivudine resistant CHB. The aim of this study was to evaluate the efficacy ofadefovir dipivoxil against lamivudine resistant chronic hepatitis B in our patients.47 patients with lamivudine resistant CHB were enrolled in the study. Allpatients received adefovir dipivoxil 10 mg once daily for at least 6 months(range, months 6-24). Serum HBV-DNA, aspartate aminotransferase (AST),alanine aminotransferase (ALT) levels were measured at baseline and every 3months during the treatment period.