Akustik travmaya bağlı işitme kaybında transtimpanik steroid tedavi etkinliğinin araştırılması Deneysel çalışma
Efficacy of transtympanic steroid treatment of hearing loss due to experimental acoustic trauma
  1. Tez No: 236497
  2. Yazar: ERDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ÇENGEL KURNAZ, YRD. DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gürültüye bağlı işitme kaybı tedavisinde transtimpanik (TT) veintramuskuler (İM) metilprednizolon kullanım etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.Metod: Çalışma 45 adet Spraque dawley cinsi albino sıçan üzerinde yapıldı.Çalışmaya katılan bütün sıçanlarda 25 dakika süre ile verilen 110 dB SPL şiddetindekibeyaz gürültü (1- 12 kHz) tatbik edilerek, 10 günde düzelen akustik travma modelioluşturuldu. Bütün sıçanların çalışma öncesinde, akustik travmanın hemen sonrasındave akustik travmadan sonraki 5. ve 10. günlerde distorsiyon ürünü otoakustik emisyon(DPOAE) değerlendirmesi yapıldı. Bütün sıçanların çalışma öncesi, akustik travmadansonraki 1. ve 14. günlerde serum malondialdehit (MDA) ölçümü için kuyrukvenlerinden kan örnekleri alındı. Sıçanlar her grupta 15 sıçan olacak şekilde 3 grubaayrıldı. Birinci gruptaki sıçanlara akustik travma sonrası tedavi uygulanmadı. İkincigruptaki sıçanlara akustik travma sonrası 1. saatte 30mg/kg metilprednizolon İM olaraktatbik edildi. Üçüncü gruptaki sıçanlara akustik travma sonrası 1. saatte sıçan ortakulağına transtimpanik enjeksiyon yöntemi ile 40 mg/mL (0.1 mL) metilprednizolontatbik edildi.Bulgular: Akustik travma hemen sonrası yapılan DPOAE değerleri ile akustiktravma sonrası 5. günde yapılan DPOAE değerleri farklarının ortalaması açısından; İMtedavi uygulanan grup ve TT tedavi uygulanan grup arasında hiçbir frekansta farkyokken, her iki grup tedavisiz grupla karşılaştırıldığında 3, 4, 6 ve 8 kHz frekanslarındaSNR değerlerinde tedavisiz gruba göre yükselme daha fazla olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to to compare efficacy of transthympanic(TT) and intramuscular (IM) methylprednisolone treatment in the noise induced hearingloss.Methods: Study was made on 45 Spraque Dawley type albino rats. Participatingin the study in all rats, the white noise 110 desibel sound presure level was applied for aperiod of 25 minutes and an acoustic trauma model was created which recover in 10days. In all rats, an assessment distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) wasdone before the study, immediately after acoustic trauma, and fifth and tenth days afteracoustic trauma. Blood samples was taken from the tail vein of all of the rats, before thestudy and first and fourteenth days after acoustic trauma, for malondialdehyde (MDA)measurement. Rats divided into three groups, that each of the group had 15 rats. Firstgroup of rats were not treated after acoustic trauma. Second group rats were treated with30 mg/kg methylprednisolone, IM. , during the first hour after acoustic trauma.