Cam infiltre edilmiş üç farklı alumina kor seramiğinin opasite, bükülme dayanımı ve mikrosertlik değerlerinin karşılaştırılması
Opacity, biaxial flexural strength and hardness of three different glass infiltrated alumina core ceramics
- Tez No: 236511
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı üç farkı dental kor seramiğinin opasite, bükülme dayanımı ve mikrosertlik gibi mekanik özelliklerini belirlemektir.Bu amaçla In-Ceram Alumina (Vita Zahnfabrik, Bad Saeckingen, Germany) ve iki yeni kor seramiği Vitro-Ceram (Angelus, Londrina-PR, Brazil), Turkom-Cera (Turkom-Cera, KLCC, Malaysia) numunelerinin sırasıyla opasite, biaksiyel bükülme dayanımı ve Vickers mikrosertlik değerleri incelenmiştir. Tüm numuneler slip casting tekniği kullanılarak, poroz yapıdaki aluminanın cam ile infiltre edilmesi ile oluşturulmuştur. Her 3 gruptan 15 adet disk şekilde, toplam 45 adet numune, 2±0.05mm kalınlığında ve 15±0.05mm çapında, üretici firmaların talimatları doğrultusunda hazırlanmıştır.Opasite testi spektrofotometre (CM-2600d, Minolta, Japan) kullanılarak yapılmıştır. Biaksiyel bükme testlerinden üç top üstünde piston testi ISO 6872 standartlarına uygun olarak Instron cihazında (3345, ABD) gerçekleşmiştir. Kırılan parçalarından Vickers mikrosertlik testi, Buehler (Buehler UK Ltd.,England) cihazı kullanılarak yapılmıştır. Bükülme dayanımları; In-Ceram: 223MPa, Turkom-Cera: 263MPa ve Vitro-Ceram: 339MPa şeklindedir. Vickers mikrosertlik bulgularına göre 1251HVN değer ile en dirençli Vitro-Ceram grubu olmuştur. (In-Ceram: 1236HVN, Turkom-Cera: 1085HVN). Opasite testine göre; In-Ceram %99.0; Turkom-Cera %98.2 ve Vitro-Ceram %99.3 opak kor materyalidir. Elde ettiğimiz bulgulara göre Vitro-Ceram en dirençli materyaldir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the mechanical properties (the opacity, biaxial flexural strength and Vicker?s hardness) of three ceramic core materials.In-Ceram ceramic core (Vita Zahnfabrik, Bad Saeckingen, Germany) and two new dental ceramic core materials; Turkom-Cera (Turkom-Cera, KLCC, Malaysia) and Vitro-Ceram (Angelus, Londrina-PR, Brazil) were evaluated regarding the opacity, biaxial flexural strength and Vickers hardness. All specimens was processed by glass infiltrating a porous alumina preform made by slip casting in a mold. 15 disk-shaped specimens (2±0.05mm thick and 15±0.05mm in diameter) were prepared from each 3 groups, according to the manufacturer?s instructions. The opacity test were made by using a spectrophotometer (CM-2600d, Minolta, Japan). The specimens were tested with the piston on three balls (biaxial flexure jig) by using the Instron testing machine (3345, ABD) described in ISO 6872. The broken specimens were investigated by Vickers hardness test method by using an Buehler test machine (Buehler UK Ltd.,England).The mean strength for In-Ceram is 223Mpa, Turkom-Cera 263Mpa and Vitro-Ceram 339Mpa. The Vicker's hardness test showed that the hardest material is Vitro-Ceram 1251HVN. (In-Ceram 1236HVN, Turkom-Cera 1085HVN). The opacity test also showed In-Ceram %99.0; Turkom-Cera %98.2 and Vitro-Ceram %99.3 opaque. According to our results the Vitro-Ceram samples appear to be stronger than the other two samples.