Polistemia vera'lı hastalarda tromboelastografi, antifibrinolitik aktivite değişimleri ve bunlara tedavinin etkisi
The changes of thromboelastography, antifibrinolytic activity in the polycythemia vera patients and the effects of treatment
  1. Tez No: 236512
  2. Yazar: FATMA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Polistemia Vera (PV) kemik iliğinde eritroid seride daha belirgin olmak üzere myeloid ve megakaryositik serilerde artış, venöz ve arteriyel trombozların izlendiği klonal myeloproliferatif bir hastalıktır. Hastalığın seyri esnasında venöz ve arteryel trombozlar izlenebileceği gibi kanamaya ait klinik bulgular da gözlenebilmektedir. Çalışmamızda PV hastalarında tromboembolik komplikasyonların gelişimini kolaylaştırabilecek defektleri erken gösterebilmede tromboelastogram (TEG) analizinin değeri araştırılırken, aynı zamanda hastalardaki antifibrinolitik aktivite değişimi ve bu değişime tedavinin etkileri incelendiBu amaçla yeni tanı konmuş ve tedavi almamış 22 PV'lı hasta çalışmaya alındı. Hastalarda başvuru esnasında tanısal tetkikleri takiben rotasyonel TEG (ROTEM) analizi, fibrin yıkım ürünleri (FDP), trombomodulin (TM), plazminojen aktivatör inhibibitörü-1 (PAI-1), plazmin-alfa 2 antiplazmin kompleksi (PAP) ve trombinle aktive edilen fibrinolizis inhibitörü antijen (TAFIa) düzeyleri saptandı. Aynı parametreler hastalara uygulanan flebotomi ve 5-hidroksiüre tedavisi sonrası tekrar değerlendirildi. Hasta grubunda ROTEM analizinde INTEM-CFT ve EKSTEM CT artmış, INTEM-MCF azalmış olarak saptanırken FIBTEM analizi trombosit fonksiyon bozukluğu ve/veya konsantrasyon düşüklüğü ile uyumluydu.
Özet (Çeviri)
Polycythemia vera (PV) is a clonal myeloproliferative disorder characterized by excessive increase of myeloid, megakaryocytic and more of eryithroid series in the bone marrow accompanied by venous and arterial thrombosis. During course of the disease haemorrhage can be observed as well as venous and arteriel thrombosis. In our study while the value of thromboelastogram were researched whether it could display the early defects that could facilitate the development of tromboembolic complications, at the same time the change of the antifibrinolytic activity in patients and the effect of treatment to this change was examined.For this purpose, 22 newly diagnosed and untreated patients with PV were included in the study. Following the diagnostic tests, Rotational thromboelastogram (ROTEM), fibrin degradation products (FDP), thrombomodulin (TM), plasminogen activator inhibibitor-1 (PAI-1), plasmin-alfa 2 antiplasmin complex (PAP) and thrombin activatable fibrinolysis inhibitor (TAFIa) antigen levels were measured at admission. Same parameters were evaluated again after after the patients treated with phelebotomy and 5-hydroxyurea. While INTEM-CFT and EXTEM CT were found increased, INTEM-MCF was found decreased in analysis of the ROTEM in patient group, analysis of the FIBTEM was concordant with the defect of the platelet function and/or decrease concantration of platelet.