Proteinürik hastalarda kontrast nefropati riskinin değerlendirilmesi
Investigation of the contrast nephropathy risk in patients with proteinuria
  1. Tez No: 236513
  2. Yazar: SERHAN VAHİT PİŞKİNPAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kontrast nefropatisi, günümüzde giderek artan kontrast madde kullanımıyla birlikte, hastanede gelişen akut böbrek yetmezliğinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kontrast nefropatisi hemodiyaliz ihtiyacı meydana getirmesi, hastanede yatış süresini uzatması, kalıcı böbrek hasarı ve mortalite riskinde artışa neden olabilmesi nedeniyle önem kazanmaktadır. Yapılan pek çok çalışmada kontrast nefropatisi için bazı risk faktörleri tanımlanmıştır. Böbrek hastalıklarının patogenezinde ve böbrek sağkalımı üzerine önemli etkisi olduğu kanıtlanmış olan proteinüri, kontrast nefropati risk faktörü olarak yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada proteinürinin kontrast nefropati gelişimi üzerine olan etkisi incelendi.Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Servisleri ve Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, ?150 mg/gün proteinürisi ve/veya MDRD formülü ile tahmin edilen glomerüler filtrasyon hızı (tGFH)
Özet (Çeviri)
Contrast induced nephropathy (CIN) is one of the most frequent causes of the acute renal failure in hospitalized patient with the increment use of the contrast media. In the literature, there are well-defined risk factors for the development of the contrast nephropathy, however to our knowledge, proteinuria as a risk factor is not investigated. We investigated proteinuria which has an important role in the pathogenesis of the kidney diseases as a risk factor for the CIN. Hospitalized 70 patients (37 men, 33 women) in Hacettepe University Hospital with proteinuria and/or estimated glomerular filtration rate (eGFR) with MDRD