Vitiligo hastalarında toll-like reseptör 2 ve 4 gen polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
Toll-like receptor 2 and 4 gene polymorphisms in Vitiligo Patients
  1. Tez No: 236522
  2. Yazar: NEZİH KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, toll-like reseptör ailesinin oldukça geniş çeşitlilikteki patojenlere karşı konakçı immünitesinde inflamatuvar aracılı reaksiyonda anahtar bir rol oynadığı bilinmektedir. İnsanlarda TLR'lerde bulunan mutasyon ve polimorfizmlerin hastalıklara karşı savunmadaki önemi gösterilmiştir.Amaç: Bu vaka- kontrol çalışmasında, vitiligo ile TLR2 ve TLR4 gen polimorfizmlerinin ilişkileri değerlendirildi.Materyal ve Metodlar: 100 vitiligo hastası ve 100 sağlıklı kontrolün periferik kanından genomik DNA elde edildi. TLR2 Arg753Gln, TLR4 Asp299Gly, TLR4 Thr399Ile gen polimorfizmlerinde polimeraz zincir reaksiyonu- sınırlı fragmente uzunluk poimorfizm metodu ile genotipleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The recently described family of toll-like receptors (TLRs) is a key player in host immunity by mediating inflammatory reactions against a wide range of pathogens. Mutations and polymorphisms in TLRs have revealed the importance of TLRs in human defence against diseases.Aim: In this case?control study, the association of TLR2 and TLR4 gene polymorphisms with vitiligo was investigated.Materials and Methods: Genomic DNA was obtained from the peripheral blood of 100 patients with vitiligo and 100 healthy subjects. The TLR2 Arg753Gly, TLR4 Asp299Gly, TLR4 Thr399Ile gene polymorphisms were genotyped by the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism method.