Genel cerrahi ve ortopedik cerrahi olgularında malnutrisyonun değerlendirilmesi
The evaluation of malnutrition in patients of general surgery and orthopedic surgery
- Tez No: 236556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı elektif Ortopedi ve Genel Cerrahi girişimi planlanan olguların Subjektif Global Değerlendirme ile nutrisyon durumlarını değerlendirmek ve belirlenen malnutrisyonu kliniklere ve eşlik eden hastalıklara göre karşılaştırmaktır.Genel cerrahi ve Ortopedi kliniklerine elektif operasyon geçirmek üzere başvuran 150 erişkin olgunun Subjektif Global Değerlendirme skorları ve antropometrik ölçümleri preoperatif değerlendirme ve taburculuk sırasında yapıldı ve kaydedilen değerler karşılaştırıldı.Olguların yaş ortalaması 54.25 ± 18.19 yıl olup 76 (%50.7)'sı bayan, 74 (%49.3)'ü erkekti. SGA dağılımları değerlendirildiğinde 113 (%75.3) olgu A, 30 (%20.0) olgu B, 7 (%4.7) olgu ise C grubundaydı. SGA'ya göre olguların 37 (%24.7)'sinde malnütrisyon olduğu belirlendi.Genel cerrahi olgularında kanser nedeniyle daha fazla malnutrisyon tespit edildi. Ancak ekstremite kırıklarının, malnutrisyon oranlarında anlamlı farklılık yaratmadığı saptandı. Preoperatif yatış süresince özellikle genel cerrahi hastalarının nutrisyon açısından değerlendirilip desteklenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate nutritional status of the patients planned to undergo for elective orthopedic and general surgery operations with Subjective Global Assessment (SGA) and compare the malnutrition determined according to the clinics and accompanying diseases. The SGA scores and antropometric measurements of 150 adult patients planned to undergo for elective operations in Department of General Surgery and Orthopedic Surgery were performed preoperatively and during discharge and the recorded data were compared.The mean age of the patients was 54.25 ± 18.19 years and 76 of them were females (%50.7) and 74 of them were males (%49.3). When the SGA scores were evaluated 113 of them were in class A (%75.3), 30 of them were in Class B (%20.0), and 7 of them were in Class C (%4.7). According to SGA classification, 37 of the patients were malnourished (%24.7).The patients of general surgery were more malnourished due to cancer. However, extremity fractures were determined to have no significant difference in sense of malnutrition levels. Especially the patients of general surgery are concluded to be evaluated and supported for nutrition during preoperative period.