Total parenteral nütrisyon uygulanan çocuk hastalarda soya yağı bazlı lipid solüsyonu ve zeytinyağı bazlı lipid solüsyonu kullanımının trombosit sayısına etkisinin karşılaştırılması
The impact comparison of the use of soybean oil based lipid solution and olive oil based lipid solution on the platelet counts in children receiving total parenteral nutrition(tpn)
  1. Tez No: 236555
  2. Yazar: AYŞE SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH N. AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma; total parenteral nürtisyon (TPN) alan çocuk hastalarda kullanılan soya yağı ve zeytinyağı bazlı lipid solüsyonlarının trombosit sayısına etkisinin araştırıldığı retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada, 01.01.2004- 31.12.2007 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi yenidoğan ve çocuk cerrahisi birimlerinde yatan ve TPN desteği verilen toplam 65 çocuk hasta değerlendirilmiştir. Bu hastaların 24'üne soya yağlı, 41'ine zeytinyağı bazlı lipid solüsyonu kullanılmıştır. Hastaların bu solüsyonları almadan önceki trombosit değerleri, infüzyona ilk başlandığı haftadaki değerleri ve infüzyon sonrasında birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı haftalardaki trombosit değerlerine bakılmıştır. Hastaların hastaneden çıkışlarındaki trombosit değerleri de çalışmaya alınmıştır. Çalışmanın sonuçlarını etkilememesi amacıyla, idiyopatik trombositopenik purpura (ITP), karaciğer hastalığı, trombositopeni tanısı ve trombosit süspansiyonu almış toplam 20 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışma dışında bırakılan hastaların 8'i soya yağı, 12'si zeytinyağı bazlı lipid solüsyonu kullanan hastalardır. Veriler hastanenin bilgisayar kayıtlarından ve hastaların arşiv dosyalarından yararlanılarak toplanmıştır. Çalışma sonunda soya yağı ve zeytinyağı bazlı lipid solüsyonu alan hastalar arasında trombosit sayısı bakımından anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is retrospective study investigates the effect of soybean oil and olive oil based lipid solutions on platelet counts in child patients receiving total parenteral nutrition (TPN). In this study, from January 1, 2004 through December 31, 2007, 65 child patients receiving TPN in Zonguldak Karaelmas University Application and Research Hospital neonatal care and pediatric surgery units were studied. 24 of these patients received Soybean oil based lipid solution and the other 41 received olive oil based lipid solution. The values of the platelet counts before beginning the infusion of the solutions, during first week of infusion, and after the first, second, third, fourth, fifth and sixth week of infusion were recorded. The values of platelet counts recorded just before the patients were discharged from the hospital are also included in the study. Twenty patients, 8 of whom were given soybean oil based lipid solution and the other 12 given olive oil based lipid solution, diagnosed as idiyopathic thrombocytopenic purpura (ITP), liver disease or thrombocytopenia and given plateled suspension, were excluded from the study so as not to affect the results of the study. The data was collected by using the computer records and the archive files of the patients. As a result of this study, no significant difference between platelet counts of the patients depending on the use of either lipid solutions was detected.