Mekanik kalp kapak implantasyonu yapılmış olgularda egzersizin sol ventrikül içindeki mikrokabarcık ve transkranial HITS üzerine etkisi
Relationship between exercise induced heart rate increase and the formation of microbubbles and HITS in mechanical heart valve implanted patients
  1. Tez No: 236561
  2. Yazar: AYŞEGÜL SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mekanik kalp kapak implantasyonu yapılmış olgularda egzersizin sol ventrikül kavitesi içindeki mikrokabarcık ve transkranial HITS üzerindeki etkisiAmaç: Mekanik kalp kapakları yüzeyindeki buhar kaplı kabarcık oluşumu ve kollapsı kavitasyon olarak adlandırılmaktadır.Kavitasyonun mikrokabarcık oluşumundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Oluşan mikrokabarcıklar sistemik dolaşıma geçebilmekte ve in vivo doppler ultrasonografi ile tespit edilerek HITS ( yüksek yoğunluklu geçici sinyaller ) olarak adlandırılmaktadır. Protez kapaklarda gözlenen HITS varlığının kognitif fonksiyonları etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada egzersizle artan kalp hızı artışının HITS oluşumu üzerine etkisini inceledik.Materyal ve Metod: 39 mekanik kalp kapak implantasyonu yapılmış ( mitral ve aort konumda) 18-80 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Transtorasik ekokardiyografi ile her kalp siklusunda sol ventrikül içindeki mikrokabarcık sayılarak kayıt edildi. Daha sonra transkranial doppler ultrasonografi ile middle serbral arterden beş dakika süre ile HITS sayısı alındı. Ardından Bruce protokolü uygulandı. Maksimal kalp hızına ulaşıldıktan sonra tekrar mikrokabarcık ve transkranial HITS sayıldı.Bulgular: Hastaların egzersiz öncesi ve sonrası bulguları analiz edildiğinde sol ventrikül içindeki mikrokabarcık ve HITS sayısının egzersiz sonrası anlamlı olarak arttığı izlendi.
Özet (Çeviri)
Relationship between exercise induced heart rate increase and the formation of microbubbles and HITS in mechanical heart valve implanted patientsObjective: The formation and collapse of vapor-filled bubbles near a mechanical heart valve is called cavitation. Cavitation is suggested to be responsible for the formation of bubbles, which could be detected in vivo by doppler ultrasonography as HITS ( high intensity transient signals). It is found that the presence of HITS observed at prosthetic heart valve patients does affect the cognitive function. In our study we investigated the relationship between exercise induced heart rate increase and HITS formation.Material and Methods: 39 mechanical heart valve implanted ( mitral and aortic position ) patients aged between 18-80 years old were included in our study. Transthorasic echocardiography were performed and microbubbles were counted in left ventricular cavity per cardiac cycle. Then transcranial doppler USG were performed and HITS were counted in each patient's middle cerebral artery at five minutes duration. Subsequently exercise test according to Bruce protocol performed.