Preeklamptik hastalar ile termdeki insan plasentalarında Leptin'in immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of leptin at preeclamptic patients and people's placenta in term.
- Tez No: 236563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Leptin, vücut yağı, beslenme davranışı, enerjinin dengede tutulması yanında üreme, ergenlik ve gebeliğin düzenlenmesi olaylarına karışan endokrin ve büyüme faktörü olarak keşfedilen bir hormondur. Plasentadaki leptin metabolizması ve fonksiyonunun düzenlenmesinde görülen bozukluklar gebelik süresince oluşan preeklampsi gibi birçok problemlerin teşhisinde yararlanılabilirÇalışmada sezeryan veya normal doğum yapan, preeklamptik hastalığı olan 4 olgu ile normal gebelik süresine erişmiş, kendiliğinden vajinal yolla doğum yapan ve sistemik hastalığı olmayan 16 plasenta olmak üzere toplam 20 plasenta incelendi. Term plasentalar ile preeklamptik kadınların plasentalarında gözlemlenen leptin immunoreaktivitesi karşılaştırıldı. Bütün preparatlar ışık mikroskobunda incelenip fotoğrafları çekildiSonuç olarak leptine ait immunoreaktivite term plasentaların desidua hücrelerinde, koryon villuslarında, fetal kapillarlarda ve intervillöz aralıkta gözlemlendi. Preeklamptik kadınların plasentalarında leptinin immunohistokimyasal lokalizasyonu desidua hücrelerinde yoğun ve koryon villuslarında ise normal olarak gözlemlendiPreeklamptik hastalarda leptin immunoreaktivitesinin daha yoğun olmasına gebelik süresince organizmada meydana gelen patofizyolojik olayların kaynaklık edebileceği düşünülmektedir. Maternal ve fetal plasentadaki leptinin muhtemel fonksiyonu göz önüne alındığında bu değişikliklerin nereden kaynaklandığının tesbit edilmesi için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leptin was recently discovered as an endocrine and growth factor which is involved in he regulation of body fat, feeding behaviour, energy homeostasis, reproduction, puberty and pregnancy. Dysregulation of leptin metabolism or function in the placenta may be implicated in the pathogenezis of various disorders during pregnancy, such as preeclampsiaSixteen normal pregnant women given birth via vagina and four preeclamptic placenta were collected. The comparision of the immunohistochemical distribution of leptin was investigated on the normally termed and preeclamptic placenta. Sections of all slides were monitored on a light microscope and photographes were takenLeptin immunoreactivity was observed in the decidua cells, chorion villous, fetal capillaries and intervillous space of the human term placenta. Immunohistochemical localization of leptin was noted densely in decidua cells and normally in chorion villous of the preeclamptic patients placentaIn conclusion, the present study demonstrated that the reason of dense leptin immunoreactivity in the preeclamptic patient was to possibly sourced pathophysiologic disorders occured during pregnancy. The implications of these changes on the basis of the role of placental leptin at the human maternal and fetal interfaces require further investigations.