Nikotin verilen farelerde Astaksantin'in lipit peroksidasyonu üzerine koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation ot aspect ot Astaxanthin on prevention of lipid peroxidation in mause suplemented with nicotine
- Tez No: 236564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda artan sigara kullanımına bağlı olarak serbest radikallerin oluşumunun arttığı yapılan çalışmalarla rapor edilmektedir. Buna bağlı olarak nikotinin oluşturduğu oksidatif stresin önlenmesinde doğal antioksidanların önemi artmaktadır. Çalışmada yapısal antioksidatif özellikleri, ısıya karşı dayanıklı olması ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunması ve güçlü bir antioksidan olması nedeniyle astaksantinin farelerde nikotin uygulaması sonucu oluşan oksidatif strese karşı antioksidatif etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Materyal olarak 28 adet swiss albino ırkı erkek fare 4 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki farelere periton içi %0.9 NaCI solüsyonu, N grubuna 0.45 mg/kg nikotin, AS+N grubuna 0,45 mg/kg nikotin+ 40 mg/kg astaksantin, AS grubuna ise 40 mg/kg astaksantin 20 gün süreyle günde 2 kez periton içi uygulandı.Uygulamanın sonunda intrakardiyak olarak kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinin bir kısmı GSH analizi için ayrıldı. Geriye kalan kısım 3000 rpm'de 15 dk santrifüj edilerek plazmaları elde edildi.
Özet (Çeviri)
It has been reported various studies that, formation of free radicals were increased by smoking. According to this, prevention of oxidative stress duc to nicotine gain ground by natural antioxidant. In this study, astaxanthin was used for its constitutional form, durable heat, present abundantly in aquatic animals and potentful of it antioxidant featureIn this study 28 Swiss Albine rats were divided into 4 equal groups. In control group, %0.9 NaCl, in group N 0.45 mg/kg nicotine, AS+N group 0.45 mg/kg nicotine + 40 mg/kg astaxanthin, AS group 40mg/kg astaxanthin is peritonally applied per 2 times a day for 20 days. Blood samples were collected via intracardiac. A part of blood samples was sepearat for GSH analysis. Remaining blood samples were centrifuged for 15 minute at 3000 rpm to obtaine plasma.