Baraj gerisi yangın endeksleri.
- Tez No: 23657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Yeraltı kömür işletmelerinde, barajlanmış panoların tekrar işletmeye açılmasının, ekonomik açıdan önem taşıdığı bilinmektedir. Baraj gerisindeki işletmeye hazır kömür rezervi dikkate alındığın da konunun önemi artmaktadır. Baraj gerisi yangın ve patlayabilirlik koşullarının izlenmesi için türe tilmiş endeksler bu konunun belirleyicileridir. Bu tezde, baraj gerisi yangın endeksleri gerçek verilerle uygulanmıştır. Endekslerin davranış modelleri incelenerek, yaklaşımda bulunulmaya çalışılmıştır. Baraj gerisi yangın ve patlayabilirlik koşullarını izleyebilen bir paket program oluşturulmuştur. Ayrıca patlayabilirliğin yerinde ve zamanında belirlenebilmesi için taşınabilir el bilgisayarında kullanılabilen bir program hazırlanmış, eldeki veri lerle her iki program çalıştırılarak işlerlikleri kanıtlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Maden Havalandırma, Kendiliğinden Yanma, Yangın ve Patlama En deksleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In underground coal mining, reopening of the stopped area to mining is very important in eco nomical aspects. When considering the coal reserves behind the stops, which are ready for mining, the subject is becoming more important Derived indices to trace the explosibilty and fire conditions behind the stops are the indicators of the phoeoomenso. In this thesis, behind the stopefire indices were tested with real data. Some approaches were tri ed to be achieved by using behaviour of models of the indices. A computer program was developed which determines the explosible and combustible conditions behind the stop. Moreover, another prog ram was developed for a programmable portable calculator in order to determine the explosible con ditions in the right time and place. The analysis carried out using real data has proven the reliability of the both programs. Key Words : Mine Ventilation, Spontaneous Combustion, Hre and Explosion Indices.