Yardımcı üreme teknikleri uygulamalarında folliküler sıvı tiroid hormonları ve antikorlarının gebelik başarısına etkilerinin araştırılması
Investigate affect the pregnancy outcome of follicular fluid thyroid hormon and antibodies levels in women undergoing in vitro fertilization-embryo transfer (IVF-ET).
  1. Tez No: 236589
  2. Yazar: ÖMER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. EGE NAZAN TANVERGEN GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pprospektif olarak düzenlenen bu çalışmada, 2008 -2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Rektörlüğü Aile Planlaması Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezine başvuran önceden belirlenmiş kriterlere göre seçilen 169 infertil hasta çalışmamıza dahil edildi. Kanda ve folliküler sıvıda ki tiroid hormon ve antikor seviyelerine göre hastalar 4 gruba ayrıldı. Grup 1 kan ve folliküler sıvıda anti TG ve anti TPO negatif saptananlar, Grup 2 sadece kanda anti TG ve/veya anti TPO pozitif olanlar, Grup 3 sadece folliküler sıvıda anti TG ve/veya anti TPO pozitif olanlar, Grup 4 aynı anda hem kan hem folliküler sıvıda anti TG ve/veya anti TPO pozitif olanlar. Gruplar genel epidemiyolojik özellikleri, ovülasyon indüksiyon parametreleri konsepsiyon oranları ve ilk 8 haftada gebelik sonuçları açısından karşılaştırıldı.Sonuç itibarı ile istatistiksel anlamlılık saptanmamış olsa da sadece folliküler sıvıda antikor pozitif olan grupta FSH düzeylerinin daha yüksek olduğu, daha az sayıda oosit elde edildiği, daha az sayıda MII oosit sayısı olduğu ve gebelik oranlarının diğerlerine göre daha düşük olduğu tespit edildi. Folliküler sıvıda gizli bir antitiroid antikor varlığı, düzgün bir oogenezis oluşumunu, overin cevabını ve gebelik sonuçlarını etkiliyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
We designed a prospective cohort study and 169 infertil case that owned our inclusion criteria was included at Ege University IVF-ET Department between 2008-2009. All of case were divided 4 group according to blood and follicular fluid thyroid hormon and antibodies levels. Group 1 was both of anti-peroxidase (TPO Ab) and anti-thyroglobulin (Tg Ab) negative at blood and follicular fluid. Group 2 was (TPO Ab) and/or anti-thyroglobulin (Tg Ab) positive at only blood. Group 3 was (TPO Ab) and/or anti-thyroglobulin (Tg Ab) positive at only follicular fluid. Group 4 was both of anti-peroxidase (TPO Ab) and anti-thyroglobulin (Tg Ab) positive at blood and follicular fluid. Groups were compared by epidemiological conditions, ovulation induction parameters, conseption rate and pregnancy outcomes for first 8 gestational weeks.As a result, basal FSH was higher in group 3 that anti-peroxidase (TPO Ab) and/or anti-thyroglobulin (Tg Ab) positive at only follicular fluid. collected follicle, metaphase II oocyte counts and pregnancy rates were lesser than other groups too. But these differences wasn't statistictical significant. Pregnancy outcomes and oogenesis could be effected by anti-peroxidase (TPO Ab) and anti-thyroglobulin (Tg Ab) existed in follicular fluid