İşitsel uyarılmış durgun durum yanıtlarıyla (ASSR) frekansa özgü uyaran kullanılarak ölçülen işitsel beyin sapı yanıtları (tone-burst ABR) ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of the results of auditory steady state responses and using frequency-spesific evoked auditory brainstem responses (tone-burst ABR)
  1. Tez No: 236597
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTARAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İşitme kayıplı hastaların cihazlandırılması ve rehabilitasyonu için frekansa özgü işitme eşiklerinin bilinmesi son derece önemlidir. Bu amaçla saf ses odyometrisi, ayrıca tone-burst ABR (auditory brainstem response) ve son zamanlarda tone-burst ABR'ye alternatif olarak kabul edilen işitsel durgun durum yanıtları (auditory steady-state response, ASSR) yöntemi kullanılabilir. Çalışmamızın amacı tone-burst ABR ve ASSR yöntemleri ile elde edilen işitme eşikleri arasındaki korelasyonu araştırmaktır.Çalışmamıza yaşları 2 ay ile 53 yıl arasında değişen ileri ve çok ileri derecede sensörinoral işitme kaybı olan 30 hasta alındı. Bu hastalara timpanometri ve otoakustik emisyon testleri uygulandıktan sonra, her bir hasta dört farklı frekansta tone-burst ABR ve ASSR, ayrıca klik ABR ile değerlendirildi. Tone-burst ABR ve ASSR eşikleri arasındaki ilişki istatistiksel metotlarla araştırıldı.Tone-burst ABR ve ASSR eşikleri arasında iyi derecede bir korelasyon olduğu gözlendik. Klik ABR ile tone-burst ABR arasında korelasyon çok iyi derecedeydi.
Özet (Çeviri)
For amplification and aural rehabilitation of hearing-impaired patients, estimation of frequency-specific hearing thresholds is very important. Therefore, frequency-specific assessment could be done by pure-tone audiometry, also tone-burst ABR (auditory brainstem response) and ASSR (auditory steady-state response) which has been proposed as an alternative to tone-burst ABR recently. The aim of this study is to investigate the correlations between hearing thresholds obtained by tone-burst ABR and ASSR.We enrolled 30 patients with severe and profound sensorineural hearing loss, age 2 months to 53 years. After performing tympanometry and otoacoustic emission tests, each subject was examined by tone-burst ABR and ASSR in four different frequencies and also with click ABR. The relationship between tone-burst ABR and ASSR thresholds were investigated by using statistical methods.We observed strong correlations between tone-burst ABR and ASSR thresholds. Correlations between click ABR and tone-burst ABR were very strong.