İntraabdominal adezyonların önlenmesinde 5-Aminosalisilik asid (Mesalamine) ile Tenoksikam'ın karşılaştırılması
Comparison of 5-ASA with Tenoxicam in prevention of intra-abdominal adhesions
  1. Tez No: 236596
  2. Yazar: ABDULKADİR CİĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EZBERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada ciddi sorunlara yol açabilen postoperatif intraperitonealadezyonların önlenmesinde etki mekanizmaları benzer olan moleküler yapıları farklı olan,adezyonu azaltmada kısmı etkinliği tesbit edilmiş tenoksikam ile deneysel literatür çalışmasıyapılmamış 5-Aminosalisilik Asid (5-ASA)´in karşılaştırmalı olarak incelenmesiamaçlanmaktadır.Materyal ve Metod: Bu çalışmada 40 adet Wistar Albino sıçan rastgele 4 grubaayrıldı. Bütün sıçanlara orta hat kesisi ile laparotomi yapıldı, çekum serozasına standart düzbir klemple 0.5cm mesafede klemp bir diş sıkılarak ve 5sn bekleyerek serozada yan yana 3adet travma oluşturuldu. Kontrol Grubunda sıçanların batın içerisine herhangi bir ilaçverilmezken, İzotonik Grubunda 2ml %0.9'luk NaCl, Tenoksikam Grubunda 2ml 0.5mg/kgTenoksikam ve 5-ASA Grubunda da 2ml 50mg/kg 5-ASA batın içerisine verildikten sonrabatın kapatıldı. Postoperatif 14. günde sıçanlar sakrifiye edildi. Batın ters U şeklinde açıldı,oluşan adezyonlar makroskopik olarak sayıldı ve derecelendirildi. Batın yan duvarındanbiyokimyasal analiz (Malondialdehit (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Katalaz(CAT))ve histopatolojik incelemeler için örnekler alındı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to compare tenoxicam and 5-ASA in theinhibition of intraabdominal adhesions which can cause severe problems. The mechanisms ofactions are similar but their molecular structures are different. The partial effect of tenoxicamon lessening intraperitoneal adhesions was proved, however there is no experimental studyabout 5-ASA.Materials and Methods: In this study 40 wistar albino rats were divided into fourgroups randomly. Laparotomia with the midline incision were performed to all rats, on thecaecal seroza 3 injuries side by side were done with a standardized clamp by clamping onedegree, and waiting for 5 seconds. Without giving any medications into the control group rats?abdomen, in the isotonic group 2 ml %0,9 NaCl, in the tenoxicam group 2 ml 0,5 mg/kgtenoxicam and in the 5-ASA group 2 ml 50 mg/kg 5-ASA were given into the abdomen, thenthe abdomen was closed. The rats were sacrificed on the fourteenth day. Abdomen wasopened in the downward U shape, the adhesions were counted macroscopically and staged.Specimens from the abdominal side wall were taken for the biochemical analyses malonildialdehyde(MDA) Superoxide dismutase (SOD) and catalase(CAT)) and histologicalanalyses.