Trabzon ili 20-49 yaş erişkinlerde Herpes Simplex Virüs tip-2 seroprevalansı
Seroprevalance of Herpes Simplex Virus type-2 among 20-49 years of age in Trabzon, Turkey
  1. Tez No: 236643
  2. Yazar: EMİNE ÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
HSV çift sarmal deoksinükleik asit( DNA) içeren zarflı bir virüs olup enfeksiyonları dünyada sık görülür. HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki suşu vardır. HSV-2 genital organlarda ve annenin genital tractusu yoluyla da yenidoğanlarda enfeksiyona neden olur. En önemli özelliği bir kere enfekte olan kişide latent kalarak ömür boyu, zaman zaman tekrarlayan enfeksiyonlara (uçuk, zona, genital ülser) yol açmasıdır. Bu çalışmada Trabzon ilinde yaşayan belirgin risk faktörlerini taşımayan erişkinlerdeki HSV-2 seroprevalansının saptanması amaçlanmıştır.Kesitsel tipteki bu çalışma Ağustos 2007- Ağustos 2008 tarihleri arasında Trabzon il merkezi ve 9 ilçesindeki 20- 49 yaş arası erişkinlerde yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü % 45 prevalans, % 99 güven aralığı ve % 3 sapma 1825 olarak hesaplandı. Yaş, cinsiyet ve yerleşim yerlerine göre tabakalandırılıp, seçilen örneğin çalışmaya katılmayı reddetme, kan vermeye gelmeme ve ankette eksik bilgileri olması gibi olasılıklar düşünülerek 2050 kişi alınması planlandı. Çalışma 20-49 yaş arası 1983 erişkinde yapılmıştır(Katılım orantısı % 96,7). Oluşturulan anket tüm kişilere yüzyüze görüşme tekniğiyle dolduruldu. Ankette yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, aylık gelir düzeyi, aile yapısı, yerleşim yeri, kronik hastalık ve obezite varlığı; yaşam tarzı ile ilgili olarak sigara ve alkol kullanımı sorgulandı. Ölçümle elde edilen veriler ortalama ve standart sapma ile sayımla elde edilen veriler ise sayı ve yüzde ile ifade edilmiştir. HSV-2 pozitif olan ve olmayan grupların karşılaştırılmasında ki- kare testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak alınmıştır.Katılımcıların 1010'u (% 50,9) kadın, 973'ü (% 49,1) erkek ve yaş ortalamaları 33,3±8,7 yıldır. Katılımcılarda HSV-2 seroprevalansı % 7,6 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılanlarda dul ve ayrı yaşayanlarda HSV-2 seroprevalansı % 18,2, evlilerde % 8,3 ve bekarlarda % 5,1 olup aralarındaki farkta istatistiki olarak anlamlıdır( p= 0,010). Yaş gruplarına göre HSV-2 seroprevalansı 20-24 yaş grubunda % 3,6, 25-29 yaş grubunda % 7,6, 30-34 yaş grubunda 9,2, 35-39 yaş grubunda % 8,9, 40-44 yaş grubunda % 9,9 ve 45-49 yaş grubunda ise % 7,6 bulunmuş olup aralarındaki farkta istatistiksel olarak anlamlıdır(p= 0,016). Katılımcılarda eğitim durumuna göre HSV-2 seroprevalansı örgün eğitim almayanlarda % 8,3, ilköğretim mezunlarında % 9,4, lise mezunlarında % 6,1 ve üniversite-yüksekokul mezunlarında % 5,7 olup aralarındaki farkta istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur(p= 0,039). Katılımcılarda sigara içenlerde HSV-2 seroprevalansı % 9,1 içmeyenlerde % 6,7 olup aralarındaki farkta istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p= 0,044). Kronik hastalığı olanlarda HSV-2 seroprevalansı 11,6 olmayanlarda 6,9 bulunmuş olup aralarındaki farkta istatistiksel olarak anlamlıdır(p= 0,044). Dul ve ayrı yaşayan kadınlarda seroprevalans % 20 iken evlilerde % 8,6 ve bekarlarda % 4,7'dir, aralarındaki farkta istatistiki olarak anlamlıdır(p= 0,036). Sigara içen kadınlarda HSV-2 seroprevalansı % 12 iken içmeyenlerde % 6,7 bulunmuş olup aralarındaki fark istatistiki olarak anlamlıdır(p= 0,008).Kişiler genital herpesin varlığı ve ömür boyu yineleyebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Riskleri vurgulanmalı ve korunma açısından gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Herpes simplex virüs (HSV) is a double stranded DNA containing virüs with an envelope and HSV infections are frequent throughout the world. There are two serotypes which are HSV-1 and HSV-2. HSV-2 causes infections in genitalia and in neonates by contamination through the genital tract of delivering mother. The virüs remains permanently in latent form in infected individual and causes recurrent infections including cold sores, zona, and genital ulcers. In this study we aimed to analyze the prevalence of HSV-2 seropositivity in adults who do not have risk factors in Trabzon County.This cross-sectional study was performed between August 2007 and August 2008 in Trabzon city center and 9 surrounding towns, in adult population between ages 20-49. Sample size was calculated as 1825 with assuming a prevalence of 45%, confidence interval of 95%, and deviation of 3%. The study group were planned to include 2050 subjects considering the classification according to age, gender, and localization and dropout rates. The study was performed in 1983 adult subjects with an age range of 20-49 (participation rate 96.7%). The premade questionnaire was applied to all participants personally. This questionnaire included age, gender, marital status, educational status, profession, monthly income, family status, place of inhabitance, chronic diseases, presence of obesity, and style of living including current smoking status and alcohol consumption. The data are expressed as mean+standard deviation or percent positivity. The two groups according to HSV-2 positivity were compared by chi-square test and a p value of less than 0.05 was considered significant.The mean age of participants was 33.3+8.7 years with 1010 (50.9%) female and 973 (49.1%) male distribution. HSV-2 seroprevalence was found to be 7.6%. According to marital status, HSV-2 seropositivity was higher in divorced or widowed (18.2%), compared with still married (8.3%), and unmarried (5.1%) individuals(p=0.01). HSV-2 seroprevalence is was 3.6% in ages 20-24, 7.6% in ages 25-29, 9.2% in ages 30-34, 8.9% in ages 35-39, 9.9 in ages 40-44, 7.6% in ages 45-49(p=0.016). According to educational status, HSV-2 seropositivity was 8.3% in uneducated persons, 9.4% in primary school graduates, 6.1% in high school graduates, and 5.7% in university graduates(p=0.039). Current smokers had a high seropositivity rate of 9.1% compared with non-smokers? rate of 6.7%(p=0.044). Individuals with a chronic disease had a higher rate of 11.6% compared with 6.9% rate of individuals without a chronic disease (p=0.044). In woman participants the effect of marital status was more prominent. The divorced or widowed women have a very high prevalence of 20% while this was only 8.6% in married and 4.7% in unmarried women subjects(p=0.036). Smoking was also found to be a risk factor in women subjects, with current smokers had a high prevalence of 12% while in non-smokers this was only 6.7%(p=0.008).Persons at risk should be informed about the natural history of genital herpes infections. Risk factors should be pointed and methods of protection should be taken.