Sarılıklı yenidoğanlarda fototerapi öncesi ve sonrası paraoksonaz, arilesteraz, total oksidan / antioksidan durumun değerlendirilmesi
Evaluation of paraoxonase, arylesterase, total oxidant/antioxidant status in jaundiced newborns before and after phototherapy
- Tez No: 236644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yenidoğanlarda sık karşılaşılan indirek hiperbilirubineminin tedavisinde fototerapi kullanılır. Fototerapinin fotodinamik stres ve lipid peroksidasyonu artırdığını destekleyen yayınlar vardır. Bu çalışma ile fototerapi sonrası paraoksonaz, arilesteraz ve lipit profili, total antioksidan kapasite (TAC), total oksidatif stres (TOS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) birlikte çalışılması ve yorumlanması amaçlandı.Çalışmaya yenidoğan sarılığı haricinde başka bir hastalığı olmayan ve fototerapi haricinde tedavi uygulanmayan 47 (25E-22K) yenidoğan alındı. Paraoksonaz (PON) ve arilesteraz aktivitesi Furlong ve Mackness' ın metodları kullanılarak, Lipid hidroperoksit (LOOH) Khelifa arab ve arkadaşları tarafından geliştirilen metod ile, TAC, TOS Erel tarafından geliştirilen Rel Assay Diagnostics® kiti ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The Photothearapy is commonly used for the threatment of the indirect hyperbilirubinemia in newborns. There are publications supporting that photothearapy increases the photodynamics stress and the lipid peroxidation. In this study, it is aimed to work and find out the changes in with paraoxonase (PON), arylesterase, lipid profile, total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI) after phototothearapy.Fortyseven newborns (25males-22females), having only newborn hyperbilirubinemia as illness and having only phototherapy for the threatment.were included in this study. PON and arylesterase activities were studied by using Furlong ve Mackness' methods, lipid hydroperoxide (LOOH) activity was studied by the methods of Khelifa arab and friends and TAC and TOS activities were studied by Rel Assay Diagnostics® kit improved by Erel.