İlköğretim kurumlarında öğrenim gören 10-12 yaş arası kız öğrencilerin somatotip yapılarına ve motorik özelliklerine göre futbol branşına yönlendirilmesi (Ordu ili örneği)
Orientation of 10-12 years old girls in primary education institutions to football branch according to their somatotype structure and motoric characteristics
- Tez No: 584999
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Ordu'nun Fatsa İlçesinde yer alan ilköğretim kurumlarında öğrenim gören 10-12 yaş arası kız öğrencilerin somatotip yapılarına ve motorik özelliklerine göre futbol branşına yönlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma betimsel araştırma kapsamına giren, survey (alan tarama) yöntemine uygun yapılmıştır. Araştırmaya Ordu'nun Fatsa ilçesinde ortaokullarda öğrenim gören ve yaş ortalaması 11,20 ± 0,55 yıl olan 120 kız öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan kız öğrencilerin yaş, boy, kilo, deri kıvrımı kalınlıkları, çevre ölçümleri ve genişlik ölçümleri alınmıştır. Somatotip özelliklerini belirlemek amacıyla Heath-Carter yöntemi kullanılmıştır. Alınan bütün ölçümlerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları hesaplanmıştır. Kız öğrencilerin somatotip yapıları ile performansları arasında ilişkinin olup olmadığını belirlemek için korelasyon ilişkisine bakılmıştır. Ölçümlerin istatistiksel analizleri SPSS 23 programında yapılmıştır. Çalışmaya katılan 120 kız öğrencinin boy ortalaması 143,25 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 39,49 ± 9,80 kg ve temel motorik özelliklerinin ortalama değerleri, dikey sıçrama hareketi ortalama değerleri 16,1 ± 5,1 cm, durarak uzun atlama hareketi ortalama değerleri 129,8 ± 20,4 cm, 20 m koşu ortalama değerleri 6,4 ± 0,3 sn, Flamingo denge testi ortalama değerleri 6,4 ± 4,2, top fırlatma testi ortalama değerleri 261,2 ± 68,3 cm ve illinois testi ortalama değerleri 21,1 ± 1,5 sn olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, spor branşının karakteristik özelliğine uygun fiziki yapının performansı etkilediği ve motorik özellikleri ile somatotip bileşenleri arasında anlamlı ilişki olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda da öğrencilerin ortalama somatotip değeri 2,9 - 3,5 - 2,6 endomorfik-mezomorf olarak bulunmuştur. Bu çalışma ile kız çocukların somatotip yapılarını ve performans özelliklerini belirlemekle birlikte elde edilen verilerin erken dönem futbolcu seçiminde ve bu alanda gerçekleştirilen çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to orient girls between the ages of 10-12 who are educated in primary schools in Fatsa -district of Ordu- to the football branch according to their somatotype structure and motoric characteristics. This research was carried out in accordance with Survey (field survey) methodology, which was included in the descriptive survey. 120 female students who have an average age of 11,20 ± 0,55 years in the middle schools in the Fatsa participated voluntarily. Age, height, weight, skin curl thickness, environmental measurements and width measurements of the female students who participated in the study were taken. Heath-Carter method was used to determine somatotype properties. All measurements were calculated using the arithmetic mean and standard deviations. The correlation was examined to determine whether there was a relationship between somatotype structures and performance of female students. Statistical analysis was performed using SPSS 23. The mean height of 120 students in the study was 143,25 cm, body weight averaged 39,49 ± 9,80 kg, and the mean height of basic motoric features was 16,1 ± 5,1 cm, the mean height of long jump averaged 129,8 ± 20,4 cm, 20 m average values 6,4 ± 0,3 sec, flamingo balance test average values 6,4 ± 4,2 the mean values were 261,2 ± 68,3 cm and the mean values of illinois test were 21.1 ± 1.5 sec. As a result, it is known that physical structure which is suitable to the characteristic of sports branch affects the performance and there is a significant relationship between motor characteristics and somatotype components. In our study, the mean somatotype value of the students was found as 2.9 - 3.5 - 2.6 endomorphic-mesomorph. In this study, it is thought that the data obtained from the determination of somatotype structures and performance characteristics of girls will contribute to the early selection of football players and the studies carried out in this field.