Elazığ merkez bölgesinde kadınların çevresel sigara dumanına maruziyeti ve bu konudaki bilgi ve tutumları
Environmental tobacco smoke exposure and knowledge and attitude of women living center in the elaziğ city
  1. Tez No: 236649
  2. Yazar: SEMRA BATTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sigara sağlık üzerinde negatif etkileri yanında sigara içmeyen pasif sigara içicilerinde de önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu çalışmada kadınların pasif sigara içiciliği ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek, sigara içmeyen kadınların çevresel sigara dumanına maruziyet durumlarının belirlenmesi ve çevresel sigara dumanına maruziyet durumları ile bazı sosyodemografik özelliklerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Kesitsel nitelikteki bu çalışmaya Elazığ İl Merkezi bölgesinde 21 aile hekimliği merkezlerine başvuran 15-49 yaş 610 kadın katılmıştır. Sigara içmeyen 227 kadının pasif sigara maruziyet durumları incelenmiştir. Pasif sigara maruziyeti toplam 10 puan üzerinden değerlendirilmiştir.Araştırmaya katılan sigara içmeyen kadınların yaş ortalaması 32.44'dür. Sigara içmeyen kadınların %22.5'i 15-24 yaş grubunda , %35.2'si 25-34 yaş grubunda, %28.6`sı 35-44 yaş grubunda ve %13.7'si 45 yaş ve üstüdür. Araştırmaya katılan sigara içmeyen kadınlardan % 6.2'si İlkokulu bitirmemiş,%18.9'u İlkokul mezunu ,%23.8'i Ortaokul mezunu ,%34.8'i Lise mezunu ve %16.3'ü Yüksek Okul mezunudur.Pasif maruziyet toplam puanına göre hiç maruz kalmayan % 15.4 (0 puan), çok fazla maruz kalan %5.7'dir (9-10 puan). Kadınların % 84.6'sı pasif sigaraya maruz kalmaktadır,%65.6'sı evde, % 64.7'si ev dışında maruz kalmakta, %64.6'sının eşi sigara içmektedir. Araştırmaya katılan sigara içmeyen kadınların %35.7' si evlerinde sigara içilmesine asla izin vermemekte, %52.4'ü yalnız belli bir odada sigara içilmesine izin vermekte, %11.9'u evinde sigara içilmesine izin vermektedir. Sigara dumanına en fazla genç, ev hanımı, evli, gelir durumu ve eğitim seviyesi düşük, çok çocuklu kadınlar maruz kalmaktadır.Bizim araştırmamızda da genç, eğitimsiz, alt gelir grubu daha fazla sigara dumanına maruz kaldığından eğitimler bu gruplara yönelik yapılmalıdır. Ekonomik önlemler ve yasaklar dışında eğitimin önemi büyüktür. Sağlık personeli rutin kontrollerle ev ziyaretleri sırasında pasif sigara konuyla ilgili bilgi aktarmaya daha fazla önem vermelidir.
Özet (Çeviri)
Smoking also causes important health problems in passive smokers. The aim of this study was to evaluate the concern and behaviours of women on passive smoking and determination of smoke exposure of the non-smoking women and the relationship between some socio-demographic status610 women between ages of 15-49 who admitted the family 21 physician centers in the Elazığ city district were included into the study. Passive smoke exposure of 227 nonsmoking women were assessed. Passive smoke exposure was ranked between 0 and 10The nonsmoking women age mean is 32.44.22.5% of the nonsmoking women were between 15-24 ages, 35.2% of the nonsmoking women were between 25-34 ages, 28.6% of the nonsmoking women were between 35-44 ages and 13.7% were older than 45 years old. 6.2% of the women did not complete preliminary school, 18.9% completed preliminary school only, 23.8% completed middle school, 34.8% completed high school and 16.3% completed universityAccording to total score of passive exposure, 15.4% had no exposure (0 points), 5.7% had excessive exposure (9-10 points). 84.6% of women exposed passive smoke, 65.6% being at home, 64.7% being outside and husbands of 64.6% women were smokers. 35.7% of women never allowed smoking at their home, 52.4% did in only one room and 11.9% allowed everywhere. The most exposed women are young, married, not working, lower educational level with low salary and with multipl childrenThis study confirmed these findings and these group of women should be educated primarily. Apart from economical precautions and restrictions education is very important. Medical stuff should instruct the women on passive smoking during the routine home visits.