Erişkin fare medial vestibüler çekirdek hücrelerinin izolasyonu ve kültürünün hazırlanması
Isolation and culture of adult mouse medial vestibular nucleus neurons
- Tez No: 236698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. AYDIN HİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Merkezi sinir sistemi nöronlarının özelliklerinin incelenmesi için izole hücre kültürlerinin kullanımı sundukları avantajlardan dolayı son yıllarda giderek artmaktadır. Bu proje ile vestibüler sistem patolojilerinin ileri yaşlarda daha çok görülmelerinden dolayı özellikle erişkin farelerden medial vestibüler çekirdek nöronlarının izole hücre kültürlerinin hazırlanması ve bu kültürlerde vestibüler nöronların morfolojik özelliklerinin tanımlanması amaçlandı. Vestibüler çekirdek nöronlarının izole hücre kültürleri daha önce yapılmamış olup bu proje kapsamında ilk olarak gerçekleştirildi. Vestibüler nöronlar kültürde rejenerasyon göstererek nöritler uzattılar ve in vivo özelliklerine benzer morfolojilerini kazanıp fötal dana serumu ilave edilmiş kültürlerde dört güne kadar canlılıklarını sürdürdüler. Geliştirilen bu metod sayesinde vestibüler sistem ile ilgili fizyolojik, toksikolojik, farmakolojik ve patofizyolojik çalışmalar yapılabilir, nöron ölümleri ve akson dejenerasyonu mekanizmaları incelenebilir, dejenerasyon hızı ve miktarını azaltabilecek, rejenerasyonu destekleyebilecek kimyasal ajanlar test edilebilir.
Özet (Çeviri)
There has been an increase in the use of isolated cell cultures to study the properties of central nervous system neurons due to their advantages. The aim of this project is to prepare vestibular nucleus isolated cell cultures from adult mice especially because vestibular pathologies are more common in the older ages and to describe the morphological properties of vestibular neurons in culture. Isolated cell cultures of vestibular nucleus neurons has not been performed before and first described in this study. The vestibular neurons showed regeneration and grew neurites in cultures gaining some adult-like morphological properties and stay alive up to four days in fetal calf serum supplemented medium. Using this method of adult neuronal cultures physiological, toxicological, pharmacological and pathophysiological studies of vestibular system can be performed, mechanisms of neuronal death and axon degeneration can be studied, and chemical substances that could reduce the amount and rate of degeneration and promote regeneration can be tested.