Akut rivaroksaban toksisitesi modelinde aktif kömür ve lipid emülsiyon tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of active charcoal and lipid emulsion treatment in A model of acute rivaroxaban toxicity
  1. Tez No: 445361
  2. Yazar: SİNAN CEM UZUNGET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TOGAY EVRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Acil serviste, yeni bir oral antikoagülan olan rivoroksabanın, toksisite etkilerini azaltmak ya da tersine çevirmek önemli bir sorundur. Sunulan çalışmada amaç; farelerde, lipofilik bir ilaç olan rivoroksaban intoksikasyonunda, parenteral lipid emülsiyon ve toksik potansiyeli olan pek çok madde için etkili bir adsorban olan oral aktif kömürün toksik etkileri geri çevirme ve mortalite üzerindeki etkisini değerlendirmektir. YÖNTEMLER: Araştırmamız Gazi Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezinde Kasım 2016'da gerçekleştirildi. Çalışmada ortalama 30 gram ağırlığında erişkin erkek Balb/c fareleri kullanıldı. Her grupta 6 fare olacak şekilde, 7 grup oluşturuldu. Yalnız rivaroksaban verilen grup 1 (n=6), yalnız lipid emülsüyon (LE) verilen grup 2 (n=6), sadece aktif kömür (AK) verilen grup 3 (n=6), rivaroksaban verilmesinin ardından 1.saatte LE uygulanan grup 4 (n =6), rivaroksaban verilmesinin ardından 3. saatte LE uygulanan grup 5 (n =6), rivaroksaban verilmesinin ardından 1.saatte AK uygulanan grup 6 (n =6) ve rivaroksaban verilmesinin ardından, 1.saatte AK ve 3.saatte LE uygulanan grup 7 (n= 6) olacak şekilde deney grupları oluşturuldu. Rivaroksaban 300 mg/kg ve AK 1 g/kg dozlarında orogastrik sonda ile oral yoldan, %20 LE 15 ml/kg dozunda intraperitonel verildi. Tüm deney hayvanları ilk ilaç verilmesinden 5 saat sonra anestezi sağlanarak, intrakardiyak kan alınması yöntemi ile sakrifiye edildi. Tüm hayvanlardan alınan kan %3.2'lik (109 mmol/L) sodyum sitratlı tüplere uygun oranda alınarak PT, İNR, aPTT ve Anti Faktör Xa aktivitesi incelendi. Sakrifiye edilen deneklerden kalp, akciğer, beyin, pankreas, mide, ince barsak, kalın barsak dokuları uygun şekilde alınarak patoloji incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: New oral anticoagulants do not require monitorization and suitable antidotes do not exist for them. Due to the fact that reducing or reversing the toxicity effects of these drugs is an important question. The purpose of the present study is to evaluate the effect of intraperitoneal lipid emulsion (LE) and Activeted Charcoal (AC) therapy on the intoxication of rivaroxaban, on mice. METHODS: Our research was conducted at Gazi University Laboratory Animal Breeding and Experimental Research Center in November 2016. Adult male Balb / c mice weighing approximately 30 grams were used in the study. Seven groups were assigned, with six mice in each group.Groups were defined; given only rivaroxaban as gruop 1 (n=6), given only LE as gruop 2 (n=6), given only AK as gruop 3 (n=6), after the administration of rivaroxaban LE applied group in the 1st hour as grup 4 (n=6), after the administration of rivaroxaban LE applied group in the 3rd hour as grup 5 (n=6), after the administration of rivaroxaban AC applied group in the1st hour as grup 6 (n=6), after the administration of rivaroxaban AC applied group in the1st hour and LE applied group in the 3rd hour as grup 7 (n=6). Rivaroxaban 300 mg / kg and AC 1 g / kg were orally administered via an orogastric tube and 15 ml / kg 20%LE was administered intraperitoneally. All experimental animals were anesthetized 5 hours after first drug administration and sacrificed by intracardiac blood collection method. PT, INR, aPTT and Anti Factor Xa activity were measured in all blood samples from subjects. Pathology examination was performed by taking the heart, lung, brain, pancreas, stomach, small intestine and large intestine tissues appropriately.