Beyaz dökme demirlerin aşınma direnci alaşım elementlerinin etkisi
- Tez No: 23671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV DZET Normal beyaz dökme demirler aşınma direnci gerektiren bazı endüstriyel uygulamalarda kul lanı 1 ir. Bununla birlikte Cr, Mo, Ni ve Cu'la uygun şekilde a laşımlandırı 1 ir larsa çok yüksek aşınma direnci göstermektedi r 1 er. Bu etkin özellikleri sebebi ile pek çok endüstride (meta 1 1 ur j i, madenci 1 ik ve çimento gibi) kullanımları gittikçe artmaktadır. Cevher ögUtme değirmenlerinin astar ve bilyelerinde, kumlama makina 1 ar mm aşınma direnci gerektiren parçalarında, çamur pompalarının aşınma dirençli parçalarında ve diğer yüksek aşmma direnci gerektiren parçaların imalinde kullanılır. Bu çalışma alaşımlı beyaz dökme demirlerin kimyasal bileşimi ile aşmma direnci arasında bir bağıntı elde etmek için yapı İmi ştı r. 1 1 k safhada endüksiyon ergitme metodu ile alaşımsız ve alaşımlı beyaz dökme demir numuneler hazırlandı. Numunelerin basma, darbe, sertlik ve aşınma gibi mekanik testleri yapı 1 di. DökUm mikroyapısı optik mikroskop ile çalışıldı. Deneyler neticesinde, dökümlerin sertlik ve aşınma dirençlerinin, Cr, Ni, Mo gibi alaşım elementleri ile al aşımlandıgmda arttığı bulunmuştur. Sertlikle aşınma direnci birlikte dllşunUl dugunde aşmma direncinin sadece dökUm mikroyapısınm sertliğine bağlı olmadığı, aynı zamanda, karbürlerin miktarı, tipi, boyutu ve matrikste dağılımı da aşınma direnci Üzerinde etkili olmaktadır. En yüksek sertlik ve aşınma direnci %2.89 C, %28.3 Cr, %2.0 Mo, %1,54 Ni ile a 1 aş im landı r ı İmiş beyaz dökme demirde bulunmuştur. Bu alaşımın mikro yapısı incelendiğinde karbürlerin, eştane boyutlu ve matrikste homojen dağıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ordinary white cast irons are used for some wear resistance applications in industry. However, when they properly alloyed with Cr, Mo, Ni and Cu these materials show very high wear resistance. Due to this superior property, their use in many industries (such as meta 1 1 ur j ica 1, mining and cement) have increased steadily. They have found applications in linings and balls of grinding mills, shot blast sand cleaning machines in casting plants, midpumps and similar places where wear resistance of materials is a necessity. This investigation was undertaken in order to establish a relationship between chemical compositons of alloyed white irons and their wear resistance. Samples from unalloyed and alloyed white cast irons were first cast. Mechanical testings including compression, hardness, wear and impact have been carried out. As-cast microstructura 1 studies of samples were performed using optical microscopy. Experimental results show that, hardness and wear resistance of white irons increase when alloyed with Cr, Ni, Mo elements. When hardness and wear resistance are considered together; it was found that wear resistance depends not only the hardness of the as-cast somples, it is also affected by the amount of carbides, their type, size and distribution in the matrix. The highest hardness and wear resistance were obtained in the sample of alloyed %2.89 C, % 28.3 Cr, % 2.0 Mo, % 1.54 Ni white cast iron. The microstructure of this sample exhibits homogeneous distribution of carbides with uniform grain sizes.