Punta kaynağı ve buzdolabı sanayiinde uygulanması
  1. Tez No: 23672
  2. Yazar: TURAN BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
VII Ö Z E T Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümünün bir uygulaması olan punta kaynağı, oldukça ekonomik birleştirme yöntemidir. Punta kaynağı yapılacak malzemelerin cinsine bağlı olarak, hem makina dizayn edilebilir ve nemde kaynak parametreleriyle ayarlama yapılabilir. Punta kaynağının esası 1815' 1 i yıllarda bakırın tam keşfine dayanır. Bu tarihte toprak altında toplu olarak yığılan bakırın, güneş, enerjisi tesiriyle birleştiğinin -farkedilmesiyle punta kaynağı ortaya çıkmıştır. Teknolojinin hızla ilerlemesi, punta kaynağımda elektronik kontrollü, milimetrik düzeyde yapılabilir hale getirmiştir. Günümüzde sistemler, üretimin ekonomikliği ölçüsünde mükemmel olduğunu kabul eder ve uygulamaya çalışır. Bu çerçevede insan gücünün en az kullanılması büyük avanta jdır. özellikle buzdolabı sanayiinde, insan, gücünü minimize eden en basit sistem, punta kaynağıdır. örneğin, bir buzdolabı ra-fmın veya gövdesinin imalatında, hiçbir birleştirme yöntemi punta kaynağının yerine kullanılamaz. üretim endüstrisinde, dikiş makinalarından bilgisayara, araba jantlarından uçak gövdelerine kadar her kademede punta kaynağı kullanılmaktadır. Ayrıca, metal asaslı her malzemenin kaynak edilebilir olması, büyük bir avantajdır, örneğin, punta kaynağı olmasaydı 5 iki alüminyum parçayı birleştirmek için argon kaynağı kullanılacaktı. Bugün dizayn edilen modern sistemlerle, bir buzdolabı gövdesi yerinden alınmadan aksesuarları punta kaynağı ile birleştirilebilir. Elektronik sistemlerin adapte edilebilir olması, işletmelerin işgücünü minimum düzeyde tutmak istemeleri, ekonomik ve pratik oluşu, punta kaynağını her geçen gündaha cok aranır hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Resistance Spot Welding which is an application of the transforming -from electrical energy to heat energy is quite an economical connection method. Depending on the kinds o-f materials being produce by resistance spot welding, both machine can be designed and the adjustments of the welding parameters can be made. The pirinciple of resistance spot welding depends on the producing copper at the first time in 1815. It was realised that copper which was found under ground was welded due to the effect of solar energy. Thus, the resistance spot welding came into existences. Developments in technology, made the resistance spot welding electronically controlled and milimetric dimensions. Espicially, in refrigerator industry the most simple system in resistance spot welding in which the human power is minimized. For example, in the production of the shelf or body of a refrigerator, neither electric arc welding nor MIG-T.IG welding, oxygen welding can be used to replaese resistance spot welding. In the production industry, resistance spot welding is used in all fields. For example, two aluminium pieces are welded cheaper by resistance spot welding than argon welding. Today, by using robot systems, refrigerator body is welded by resistance spot welding without manual control. The popularity of resistance spot welding increases day by day on the account of being wconomics and practical, minimum work power, being adapted electronic systems.