Soğuma eğrilerinden döküm parça özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 23670
  2. Yazar: MEHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT G. KINIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı soğuma eğrilerinden döküm parçalarının özelliklerinin belirlenmesi (ısıl analiz) için yeni bi r yöntem geliştiri lmesidir. Deneylerde ticari safiyetteki alüminyum alaşımı, ETÎAL-220 ve A356 alaşımları kullanılmıştır. Aynı kimyasal bileşimdeki numuneleri iki farklı hızda soğurken alman veriler bilgisayarda toplanarak ortalama değerleri ile soğuma eğrileri çizilmiştir. Veri toplama IBM uyumlu bilgisayara takılan PCL 789 amplifair ve PCL 7115 PC-Lab kartları ile sağlanmıştır. Verilere eğri uydurulması GRAPHER grafik paket programı ile yapılmıştır. Bu eğrilerin mikroyapılar ile bağıntıları incelenmiş, yöntemin alüminyum alaşımlarının modifikasyonunda ve tane inceltme işleminde önemli bir rol oynayacağı anlaşılmıştır. Yöntem bilhassa soğuma hızlarının mikroyapıya büyük etkisi olduğu dökme demirlerde başın ile kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is the development of a new thermal analysis method for determining properties of castings from their cooling curves. In this system data is obtained from two di f ferent points of the same material having two different cooling rate. An IBM compatible PC with PCL 789 and PCL 7115 cards is used for data acquisiati on. Average values of each five readings are used as data for cooling curves. GRAPHER programme is used for curve fitting. The analysis of the microstructure and cooling curves indicate that such a method could be a strong tool in modification and grain refinement of Al base alloys. Method would be important especially for cast irons for which effect of cooling rate on microsturucture is more prominent.