Deneysel kolon anastomozlarında lokal growth faktör uygulamalarının etkileri
Effects of local application growth factors in the experimental colon anastomosis
- Tez No: 236714
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmamızda, yara iyileşmesinde olumlu sistemik etkileri olan EGF, FGF, KGF ve G-CSF'in kolon anastomozlarında anastomoz bölgesine lokal uygulanmalarının, kolon anastomozlarında yara iyileşmesi sürecine etkilerini araştırdık. Çalışmamızda, ağırlıkları 200-250 gr. arasında değişen Sprague-Dawley cinsi 48 adet rat kullanıldı. Cinsiyet farkı gözetilmedi. Ratlar randomize olarak 6 eşit gruba ayrıldı. Birinci gruptaki ratlara (n:8) sadece median laparatomi yapılıp kolon eksplore edildi. İkinci grup ratlara (n:8) kontrol amacıyla laparatomiyi takiben çıkan kolona parsiyel kolotomi uygulandı ve daha sonra tek tek 7/0 prolen sütürlerle kolotomi kapatıldı. Grup 3, 4, 5, 6'daki ratlara (n:8) kontrol grubu ile aynı anastomoz yapıldıktan sonra sırasıyla, EGF, KGF, FGF ve G-CSF anastomoz çevresine subserozal uygulandı. Tüm ratlara postoperatif 7. günde re-laparatomi yapılarak, anastomoz hattının 2 cm. proksimal ve distalini içerecek şekilde kolon rezeke edildi. Rezeke edilen segmentin patlama basıncı ölçülerek, kolonik patlama basıncı olarak kaydedildi. Kolonik patlama basıncı ölçümü sonrası, doku parçası anastomozun ortasından geçerek iki eşit parçaya ayıracak şekilde vertikal bir kesiyle ikiye ayrıldı. Bu doku parçalarından biri %10'luk formol solüsyonu içine konarak histopatolojik inceleme için, diğeri doku hidroksiprolin düzeyi tespiti için hemen -70 0C'de korunmak üzere derin dondurucuya alındı. Sonuç olarak, kolon anastomozlarında anastomoz alanına lokal uygulanan EGF, KGF ve FGF'nin anastomoz iyileşmesi sürecine olumlu etkilerinin olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of local administration of EGF, KGF, G-CSF and FGF, which are already known to have positive systemic effects on healing process, on experimental colon anastomosis. In the study, we used 48 Sprague-Dawley mice which weigh approximately 200-250 grams, regardless of their sex. All animals were divided into 6 different groups randomly. In the first group, (n=8) median laparotomy was performed to explore the colon. In the second group (n=8) as control group, partial colotomy was performed ascending colon and then these colotomies were sutured with 7/0 prolene. After performing the same procedure to the 3rd, 4th, 5th and 6th groups, EGF, KGF, FGF and G-CSF were administered to the anastomosis regions subserosally. All of the mice were re-laparotomied on the postoperative 7th day and 2 cm of colon segments, with the same proximal and distal distances to the anastomosis lines, were resected. The burst pressures of resected parts were measured and recorded as colonic burst pressure. After measuring pressures, these colon parts were transected vertically from the anastomosis line into the two equal parts. One half of these parts were put into the 10% formaline liquid and sent to the pathology lab and the other parts were exposed to the -70 Celcius to measure the level of tissue hydroxyproline. As a result, we determined that the local administration of EGF, KGF and FGF to the anastomosis line have positive effects on the healing