Demir eksikliği anemisinde etyoloji
Etiology in iron deficiency anemia
  1. Tez No: 236715
  2. Yazar: AYŞE SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN FERHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı demir eksikliği anemisi (DEA) olan hastaların irdelenmesidir. Elde edilen verilerin ülkemizde DEA sebepleri ve bu hasta grubunun özellikleri hakkında önemli olacağı düşünülmüştür.Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye Polikliniği'ne Eylül 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasında ayaktan ardışık olarak başvuran hastalar arasında DEA saptanan 200 hasta alındı. Olgular demografik bilgiler, semptomlar, alışkanlıklar, özgeçmiş, soygeçmiş, klinik ve biyokimyasal parametreler içeren bir sorgulama formu doğrultusunda yüz yüze sorgulandı.200 hastanın 176'sı kadın (151 premenopozal, 25 postmenopozal), 24'ü erkek hastalardı. Ortanca yaş premenopozal kadınlarda 38 (15-55), postmenopozal kadınlarda 53 (41-91), erkek hastalarda ise 58 (18-75)olarak hesaplandı. Ortalama hemoglobin (Hb) değeri premenopozal hastalarda 9.37±1.69 gr/dl, postmenopozal hastalarda 9.91±1.53 gr/dl, erkek hastalarda 10.02±2.29 gr/dl olarak bulundu.49 hasta üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi, 2 hasta alt GİS endoskopisi, 64 hasta hem üst hem alt GİS endoskopisi ile değerlendirildi. 100 premenopozal kadın hastanın jinekolojik muayenesi yapıldı.97 hasta aspirin veya nonsteroidal antienflamatuvar ilaç kullanmaktaydı.Pika, hastaların %22'sinde saptandı.Hastaların %10.4'ünde oral kavite ve dilde değişiklikler, %29.3'ünde angular stomatit, %50'sinde tırnak değişiklikleri vardı.6 hasta GİS malignitesi teşhisi aldı. 4 hastada kolon Ca, 2 hastada mide tümörü olduğu görüldü.37 hastada helikobakter pilori (HP) gastriti, 8 hastada peptik ülser, 3 hastada enflamatuvar bağırsak hastalığı saptandı.4 hasta çölyak hastalığı teşhisi aldı.151 premenopozal kadın hastanın 83'ünde meno/metroraji olduğu görüldü. Rahimiçi araç kullanmakta olan 21 hastanın 2/3'ünde hipermenore söz konusuydu. Gebelik sayısı ?5 olan hasta sayısı 24 idi. 60 kadında abortus veya küretaj hikayesi vardı.63 hastada DEA'ne neden olabilecek birden çok faktör olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia (IDA) is a significant public health problem in Turkey, particularly among women. The aim of this study is to assess etiologic factors contributing to IDA and to evaluate characteristics of IDA patients.We prospectively studied 200 consecutive patients diagnosed with IDA who presented at the Internal Medicine outpatient clinic in the Cerrahpasa Medical Faculty between September 2006 and May 2007. Study participants (151 premenopausal, 25 postmenopausal women and 24 men) were interviewed face to face and responded to a questionnaire that included patient demographics, symptoms, dietary factors, past and family history, clinical and biochemical variables.The median ages of premenopausal, postmenopausal women and men were 38 years (range 15-55), 53 years (range 41-91) and 58 years (range 18-75). The mean ± SD hemoglobin values for premenopausal, postmenopausal women and men were 9.37±1.69 g/dl, 9.91±1.53 g/dl and 10.02±2.29 g/dl.49 patients were evaluated with upper endoscopy. Colonoscopy was performed in 2 patients and 64 patients underwent bidirectional endoscopy. 100 premenopausal women had gynecological examination.Concurrent use of aspirin or nonsteroidal antiinflammatory drug was recorded in 97 patients.22% of patients had pica.10.4% of patients revealed oral abnormalities while 29.3% had angular stomatitis. In 50% of the patients fingernail alterations were seen.6 patients were diagnosed with gastrointestinal malignancy. 4 had colon cancer and 2 had gastric cancer.Helicobacter pylori gastritis was found in 37 patients. 8 patients had peptic ulcer disease and 3 patients suffered from inflammatory bowel disease.In 4 patients celiac disease was the cause of IDA.Excessive menstrual blood loss was observed in 83 of 151 women of childbearing age. Two thirds of premenopausal women wearing intrauterine devices had polymenorrhea. 24 women had ?5 pregnancies. A history of abortus was obtained in 60 premenopausal women.63 patients had more than one abnormality that may have contributed to IDA.