Yıldızlar kategorisinde futbol oynayan çocuklarda dönem öncesi 8 haftalık hazırlık çalışmalarının bazı biyomotorik ve fizyolojik özellikler üzerine etkilerinin incelenmesi
The research of biometrical and physiological effects on students who are playing football in teenage category before the season of preparation exercise
- Tez No: 236724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Van Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda futbol etkinliklerine katılan ve Van Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmekte olan yaşları11-13 arasında toplam 40 gönüllü öğrenciyle yapıldı. 8. haftalık bir çalışma programı uygulandı. Veriler çalışma programı öncesi dinlenik durumda, çalışmanın birinci gününde egzersiz sonrası, çalışma programının bitiminde dinlenik ve egzersiz sonrasında elde edildi. Çalışma programı öncesi dinlenik LDH düzeyi 545,15 ± olarak belirlenirken çalışma programı sonrası dinlenik LDH düzeyi 496,40 ± olarak belirlendi. Bu fark çok anlamlı bulundu (p< 0.01). CK düzeyi çalışma öncesi dinlenik 359,50± iken çalışma sonrasında dinlenik durumda 247,15± olarak belirlendi. Bu fark çok anlamlı bulundu (p< 0.01). Yine çalışma öncesi dinlenik HDL düzeyi 45,90± iken çalışma sonrasında dinlenik durumda 52,05± 'e yükseldiği belirlendi. Fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.01). Çalışma öncesi dinlenik LDL düzeyi 73,90± olarak belirlenmişken, çalışma sonrasında dinlenik durumda 64 ± bulundu. Fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.01). Çalışma programı 1. gün egzersiz sonrası LDH düzeyi 550,25± olarak belirlenirken 8.
Özet (Çeviri)
This study has been performed on 40 volunteers in ranging 11 of 13 all of whom are students Dumlupınar primary school in Van and participating in Dumlupınar primary school's football activities. A Schedule for eight week Schedule was carried out. The data was obtained in a relaxed mood before the Schedule, on the first day after the exercise, and at the end of the Schedule it was obtained first in relaxed mood and then after the exercise. Before starting the Schedule while the level of LDH was observed as being 545,15 ± in relaxed mood, it was found to be 496,40 ± ( p< 0.01) after the Schedule in relaxed mood. The difference is considered to be meaningful. Before the schedule, in relaxed mood, while the level of CK was found to be 359,50± after the Schedule, in relaxed mood again, it was found as being 247,15± (p< 0.01) This difference was found to be important. The level of HDL ,before the schedule in relaxed mood, was observed to be 45,90± after the programme in relaxed mood it was observed having risen to 52,05± (p< 0.01) The difference has been considered important.