5-6 yaş grubu çocuklarda farklı hareket eğitim modellerinin fiziksel gelişim ve fiziksel uygunluk özelliklerine etkisinin incelenmesi
The analysis of the impact of the different movement programme models on the physical development and developmentally appropriate practice of the 5-6 years of the age groups
- Tez No: 236746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHİM COŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmamız okul öncesi 5-6 yaş grubu çocukların fiziki gelişim ve fiziki uygunluk düzeylerinin, atletizm ve halk oyunları eğitim modellerinin aracılığı ile geliştirilmesine katkıda bulunmak ve hangi eğitim modelinin daha iyi olduğunu saptamak amacıyla yapılmıştır.Çalışmamıza gönüllü olarak katılan 5 ve 6 yaş aralığındaki çocuklar 20' si deney (atletizm), 20'si deney (halk oyunları), 20' si kontrol grubu olmak üzere toplam 60 kişiden oluşmaktadır. Deney grublarına 4 ay boyunca haftada 3 gün 40 dk süreyle alanları ile ilgili eğitim uygulanmıştır. Kontrol grubu günlük okul öncesi eğitim programına devam etmiştir. Değerlendirme her çocuk için ayrı ayrı 5 antropometrik (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, oturarak boy, kulaç uzunluğu, bacak uzunluğu) ve 5 motor özelliklerini kapsayan (denge, esneklik, durarak uzun atlama, sağ ve sol el pençe kuvveti, disklere dokunma) testler uygulanarak gerçekleşmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; atletizm grubunun, ön-son test; boy, kilo, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, durarak uzun atlama, sol el pençe kuvveti, sağ el pençe kuvveti, dengede durma süresi, disklere dokunma süresi ve oturarak uzanma mesafesi ölçüm değerlerinde (p0,05).4 ay çalışma süresi sonrası yapılan istatistik analizler sonucunda okul öncesi çocuklarımızın atletizm ve halk oyunlarına yönelik eğitim çalışmalarında fiziksel gelişim ve fiziksel uygunluk niteliklerinde mutlak gelişim değerleri artarken kontrol grubundaki çocukların mutlak gelişim değerleri düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to improvement of physical development and physical appropriateness level of preschool children aged 5-6 by means of athletics and folk dance education models and to determine which educational model is better.60 children aged 5-6, 20 of which are experimental group (atletics), 20 of which are experimental group (folk dance), 20 of which are control group have participated in this study voluntarily. Education related to their fields has been applied to experimental groups for 4 months 3 days per week and 40 min for each day. Control group has continued daily preschool education programme. Each child has been assessed separately by taking tests 5 of which have anthropometric (height, weight, sitting height, stroke lenght, leg lenght), 5 of which have motor features (balance, elasticity, static long jump, right paw and left paw strenght, touching discs).As a result of the statistical analysis, a significant difference as (p0,05).As a consequence of mathematical-statistical analysis after a 4-month-study, it has been determined that in athletics and folk dance oriented educational studies, in physical development and physical appropriateness qualifications, absolute development values of preschool children have become better and higher while absolute development values of children in control group have been lower.