5-10 yaş arası otizmli çocuklarda ince motor becerilerinin reaksiyon zamanı ve hareket hızına etkisinin incelenmesi
5-10 yaş arası otizmli çocuklarda ince motor becerilerinin reaksiyon zamanı ve hareket hızına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 484043
  2. Yazar: ÖZGE SAVAHİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 5-10 yaş arası otizmli çocuklarda, ince motor becerilerinin reaksiyon zamanı ile hareket hızına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız; 3 kız, 12 erkek otizmli öğrencinin katıldığı deney grubu ile 8 erkek, 7 kız otizmli öğrencinin katıldığı kontrol grubundan oluşan toplam 30 otizmli öğrenci ile uygulanmıştır. 8 hafta süre ile deney grubuna ince motor becerileri ile ilgili 10 farklı çalışma yapılmıştır. 1. Hafta; parmak uçlarıyla el işi kağıdını kopararak A4 kağıdı üzerine yapıştırma ve yapıştırılan şekilleri taşırmadan makas yardımı ile kesmesi istenildi. 2. Hafta; kulak çöpü ile boyama ve kulak çöplerini hamura batırma çalışmaları yapıldı. 3. Hafta; ipleri süzgeçten geçirme ve ipe makarna dizme çalışmaları yapıldı. 4. Hafta; aynı renkteki ponponları, aynı renkte kişilere atma çalışmaları yapıldı. 5. Hafta; renkli el işi kağıdı yapıştırma ve maşa ile tabaklara ponpon taşıma çalışmaları yapıldı. 6,7 ve 8. Haftalarda ise geçen haftalarda yapılan 10 çalışmanın tekrarı yapılmıştır. Daha sonra 8 haftanın sonunda deney ve kontrol grubuna boy, kilo, beden kütle indeksi, vücut yağ ölçümleri alınmıştır. El reaksiyon zamanı, ayak reaksiyon zamanı, hareket hızı için cetvel yardımı ile ölçümler alınmıştır. Otizmli çocuklarda uygulananınca motor beceri çalışmalarının, reaksiyon zamanı ve hareket hızına olumlu yönde etkileyeceği düşünülmüş; son testler incelendiğinde; sonucu beklendiği gibi olumlu yönde etkilediği tespite dilmiştir. Sonuç olarak; otizmli çocukların kaba motor, ince motor gibi egzersizler yapmalarının; otizmli çocukların sağlık ve fiziksel uygunluk parametrelerinin gelişimine katkı sağlayabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work; for children who are between 5-10 years of age with autism need a special education in rehabilitation center, for the examination encompasses reaction time the speed of motion for fine motor skills. Our survey has been implemented with two groups total of 30 students with autism. Experimental group, have 3 girls and 12 boys with autism students participated, control group have 8 boys and 7 girls with autism students participated. During 8 weeks 10 different exercixes applied to the test grourp about the First week the participants was asked to tear the paper with their fingers and stick these papers to an A4 sheet and cut these shapes with a scissors. In the second week they made painting with cotton buds and also put these cutton buds into the plasticine. 3. Week they strain the ropes into the strainer and they aline the macarrony to the rope. 4. Week ; they put the colorful bolts into the same-coloured-bottles. 5. Week; they sticked the colorful papers and carried the bolts to the plates via a maşa In the 6,7 and 8 weeks they repeated the previous 10 excersies. At the end of 8 weeks they measured the length, weight, body index and fat index of both the test and control groups. Hand reaction time, foot reaction time and movement of speed was measured by ruler. It was thought that the exercises would improve the reaction time and movement speed of otistic children and the results of the latest test proved the idea as they had positive impact on both criterias.As a result of training, hand reaction time test, foot reaction time test, examined recent movement speed tests results; was positive as expected. Consequently; this work with autism children, gross motor and fine motor exercises have been suggested to contribute to the development with autism of children's health and physical fitness parameters.