İstanbul ili Fatih ilçesinde kronik obstrüktif akciğer hastalığı prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Defining the prevalance of chronic obstructive pulmonary disease and the risk factors in Fatih district of Istanbul province
  1. Tez No: 236751
  2. Yazar: BEYHAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, İstanbul ili Fatih ilçesinde KOAH prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla 40 yaş ve üzeri 2000 kişide GOLD kriterlerine uygun olarak yapıldı. Veriler hasta tanılama formu ve solunum fonksiyon testi ile toplandı. Yaş ortalaması 50.26±9.30 olan kişilerin 1211' i kadın (%60.5), 789' u erkekti (%39.5). Olguların %41.1' i sigara kullanmakta, %12.5' u sigarayı bırakmıştı. 121 kişinin solunum fonksiyon testinde FEV1/FVC %70' in altında çıktı, bu kişilere postbronkodilatör test uygulandı. Test sonucuna göre 110 kişiye KOAH tanısı konuldu. Çalışma sonucunda KOAH prevalansı kadınlarda %4.7, erkeklerde %6.9, toplamda %5.5 olarak tespit edildi. Sigara kullananlarda prevalans %7.4, kullanmayanlarda %2.2 ve sigara bırakmışlarda %11.6 idi. KOAH' lıların %31.8' i hafif, %37.3' ü orta şiddette, %23.6' sı ağır ve %7.3' ü çok ağır evre olarak tespit edildi. KOAH' a neden olan risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı yüksek bulundu. KOAH' lı olguların %59' unda kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, depresyon, mide ülseri gibi ek hastalıklar saptanmıştır. Sonuç olarak KOAH' ın sigara içen, 40 yaş ve üstü erkeklerde daha sık görüldüğü ve ek hastalıklara neden olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Defining the Prevalance of Chronic Obstructive Pulmonary Disease and the Risk Factors in Fatih District of İstanbul ProvinceChronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is one of the main reasons of mortality and morbidity all over the world and one of the most important problems of public health. This study was carried out on 2000 people aged 40 and over with the aim of defining the risk factors and the prevalance of COPD in Fatih district of İstanbul province in conformity with GOLD criteria. Data were collected through patient diagnosis forms and pulmonary function tests. Average age of cases is 50.26 ± 9.30 ,60.5 percent of whom are women and 39.5 percent of whom are men. 41.1 percent of the cases smoke, 12.5 of them have given up smoking. The rate of FEV1/FVC is under 70 percent in 121 cases? pulmonary function tests and post broncho dilator test was applied.According to test results, 110 people was diagnosed with COPD. COPD prevalance was determined as 4.7 % in women, 6.9 % in men and 5.5 % in total in consequence of the study. The prevalance in smokers is 7.4 %, in non-smokers 2.2 % and in those who have given up smoking is 11.6 %. It?s is found out that 31.8 percent of patients with COPD are mild, 37.3 percent of them are bland, 23.6 percent are acute and 7.3 percent are in serious phase. Age,gender,smoking habit are the most dominants among risk factors leading to COPD. COPD was found out to may cause heart failure, renal failure, depression, peptic ulcer and chronic bronchitis. As a result, COPD is a crucial health problem in Fatih district of İstanbul province, for this reason awareness for COPD and the damages of smoking should be raised.