Çocuklarda soğuk algınlığına ebeveyn, eczacı ve hekimlerin yaklaşımı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavi profilinin belirlenmesi
Attitudes of parents, pharmacists, and physicians about the common cold and assesment of treatment profiles in upper respiratory tract infections in children
  1. Tez No: 236757
  2. Yazar: PELİN SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızın ilk bölümünde eczacı, hekim ve ebeveynlerin özellikle çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve tedavisiyle ilgili bilgilerini ve yaklaşımlarını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızın diğer kısmında ise üst solunum yolları enfeksiyonları kapsamındaki tanılardan biri ile birlikte antibiyotik içeren reçeteye sahip 0-12 yaş arası çocukların tedavi profillerini çıkarmayı ve araştırmacı tarafından verilen antibiyotik eğitiminin uyunca katkısını belirlemeyi planladık. Çalışmamıza katılan 100 eczacının %80'inin, 50 hekimin %80'inin, 100 ebeveynin %42'sinin soğuk algınlığı etkeninin virüs olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Eczacıların %88'inin eczanelerine soğuk algınlığı şikayetiyle reçetesiz olarak gelen çocuk hastalara çeşitli ilaçlar önerdikleri, %95.9'unun ise antibiyotik isteyen hastalara olumlu cevap verdiği saptanmıştır. Hekimlerin %72'sinin soğuk algınlığı teşhisi koydukları çocuklara antibiyotik reçetelendirdikleri ve en çok tercih edilen antibiyotiğin ko-amoksilav olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin %82'sinin çocuğunda soğuk algınlığı belirtileri gördüğünde çocuğuna evde bulunan ilaçlardan verdiği, %37'sinin vitamin kullanmanın soğuk algınlığını önlemede rolü olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Çalışmamızda araştırmacı tarafından antibiyotik eğitimi verilen ebeveynlerin kontrol grubuna göre daha uyunçlu olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak soğuk algınlığı hakkında ebeveynlerin bilgisinin yetersiz olduğu, hekimlerin ve eczacıların görüşlerinin birbirine yakın olduğu, antibiyotik kullanımı açısından değerlendirilen ebeveynlerin yeterli ilaç bilgisine sahip olmadıkları ve eczacı tarafından verilen antibiyotik eğitiminin hasta uyuncuna katkısı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the perceptions and attitudes of pharmacists, physicians and parents about the common cold and its treatment in children aged between 0-12 years. Other objectives of our study were the determination of treatment profiles of children suffering from an upper respiratory tract infection and assessment of the impact of clinical pharmacist-led-antibiotic-education on compliance. It was found that 80% of the pharmacists and physicians, 42% of the parents thought that the common cold was caused by viruses. We found that 88% of the pharmacists suggested various over the counter products for children with the common cold and 95.9% of them dispensed antibiotics to parents of the children without prescriptions. Of all the physicians 72% stated that they prescribed antibiotics to patients with the common cold and the most prescribed antibiotic was stated to be amoxicillin-clavulanate. It was found that 82% of the parents used the medications already found at home for their children with common cold and 37% of them thought that vitamins were effective in preventing the common cold. Parents who were included in the intervention group were significantly more compliant to the treatment compared to the control group. The results of the study suggest that parents? knowledge about the common cold was insufficent, perceptions of physicians and pharmacists were similar. Parents knowledge about antibiotic treatment was also found to be insufficent and clinical pharmacist-led education had positive impact on compliance.