Besin alerjisi tanısı almış çocukların ebeveynlerinin diyet uyumu ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of diet compliance and anxiety levels of parents of children diagnosed food allergy
- Tez No: 513798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Besin Alerjisi Tanısı Almış Çocukların Ebeveynlerinin Diyet Uyumu ve Kaygı Düzeylerinin Belirlenmesi Besin alerjisi prevelansı dünya genelinde artmakta ve özellikle çocukları olumsuz etkilemektedir. Besin alerjisi olan çocuğa sahip olmak ebeveynler için farklı sorunları beraberinde getirmektedir. Araştırma, besin alerjisi tanısı almış çocukların ebeveynlerinin diyete uyum ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla, 295 ebeveyn ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler, Anket Formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği Envanteri ile toplanmıştır. Değerlendirmede sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Dunn-Bonferroni analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin çocukları besin alerjisi tanısı aldıktan sonra %87.1'i eliminasyon diyeti yapmış, %51.8'i i eliminasyon diyeti konusunda eğitim almamıştır, %59.3'ü eliminasyon diyeti hakkındaki bilgilerini yetersiz bulmaktadır. Çocukların ilk besin alerjisi tanısı alma yaşı ortalama 3.5±2.6 aydır. Çocukların %38.6'sının 5 ve daha fazla besine alerjisi vardır. Çocukların %92,5'unun inek sütü, %67.8'inin yumurta alerjisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of Diet Compliance and Anxiety Levels of Parents of Children Diagnosed Food Allergy The prevalence of food allergies is increasing worldwide and affects negatively children in particular. Having a child with food allergies brings about different problems for their parents. The study was conducted using descriptive method with 295 parents in order to determine the compliance and anxiety levels of parents whose children were diagnosed with food allergies. Data were collected with the questionnaire form and the State Trait Anxiety Inventory. Numerical, percentages, means, medians, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Dunn-Bonferroni analyzes were used in the evaluation. 87.1% of the children whose parents participated in the survey had an elimination diet and 51.8% of them did not receive any elimination diet trainings. 59.3 % of the parents find their knowledge about the elimination diet insufficient. The average age at which parents get their children's first food allergy diagnose is 3.5 ± 2.6 months. 38,6 % of children have allergy against 5 or more food.