Psikiyatri hastalarının yakınlarının duygu kontrol durumları ve yaşam doyumları
Emotion control status and life satisfaction of relative of psychiatry patient
- Tez No: 236772
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve psikiyatri kliniğinde yatan Şizofreni ve Bipolar bozukluğu olan hastaların ailelerinin duygu kontrol durumlarını ve yaşam doyumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2007- Mart 2008 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniği ve psikiyatri kliniğine başvuran 70 Şizofreni ve 70 Bipolar bozukluğu olan hastaların aileleri oluşturdu. Verilerin toplanmasında Yaşam Doyumu Ölçeği, Courtauld Duygu Kontrol Ölçeği ve araştırmacı tarafından literatür taraması sonucu hazırlanan anket formu kullanıldı. Veriler birinci dereceden hasta yakını ile yüz yüze görüşülerek elde edildi. Toplanan veriler SPSS 11.5 istatistik paket programında değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sıklık dağılımları, merkezi ve yaygınlık ölçütleri ile parametrik testlerden olan bağımsız gruplarda t, tek yönlü varyans analizi ile Pearson korelasyon testi kullanıldı. Araştırmada ailelerin duygularını yalnızca yakınıyla paylaştığı (%93.6), aile içinde en fazla desteği eşinden aldığı (%37.1) saptandı. Hasta yakınının hastalık tanısına göre yaşam doyumu ve duygu kontrol durumu anlamlı çıktı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine emotional control status and life satisfaction of relatives (families) of schizophrenia and bipolar disorder patients consulted to psychiatry polyclinic and couchant in psychiatry clinic at Sakarya Education and Research Hospital. Sampling of the study was consisted of relatives (families) of 70 schizoprenia and 70 bipolar disorder patients consulted to psychiatry polyclinic and clinic of Sakarya Education and Research Hospital between August 2007 and March 2008. Life Satisfaction Scale, Courtauld Emotional Control Scale and Survey Form prepared by this study?s researcher according to result of published literature was used for data collection. Data were obtained from first degree relatives of patients by interview face to face. Obtained data were evaluated by SPSS 11.5 statistic package program. At the evaluation of data, frequency distributions, central and currency criteria, with at the free groups as parametric test t, Pearson correlation test with one way variance analysis was used.In this study, it was determined that families share their emotion with only their own relatives (93.6 %) and take the most of the support from their spouses in the family (37.1%). According to disease diagnosis of patient relatives, life satisfaction and emotional control status were found to be meaningful.