Evaluation of frictional resistance of conventional brackets with different ligating methods and different self-ligating brackets
Farklı kendinden bağlamalı braketler ve değişik yöntemlerle bağlanmış konvansiyonel braketlerin sürtünme dirençlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 236800
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı estetik kendinden bağlamalı braketin sürtünme özelliklerini incelemek ve bu braketleri konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan metodlarla bağlanmış braketlerle kıyaslamaktır. Çalışmada test edilen estetik kendinden bağlamalı braketler Damon 3 (SDS Ormco), Clarity SL (3M Unitek) ve Innovation C (GAC), estetik konvansiyonel braketler ise Signature lll (RMO), Logic Line (Leone) ve Inspire ICE (Ormco) olup metal konvansiyonel braket Mini Taurus (RMO) tur. Konvansiyonel braketler metal ligatür, elastomerik ligatür (GAC) ve Slide (Leone) ligatürlerle bağlanarak sürtünme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın düzeneği oluşturulurken tedavinin başlangıç ve seviyelenme sonrası aşamalarını taklit etmek üzere iki farklı braket dizilimi yapılmıştır. Birinci dizilimde hastanın sağ üst santral-ikinci küçük azı arası bölgesini temsilen her marka için beş braket, kanin braketi 2 mm yukarıda ve ark dışında kalacak şekilde çarpraşık, ikinci dizilimde ise braketler seviyelenmiş durumda kompozit yapıştırıcılar kullanılarak metal plakalar üzerine dizilmiştir. Çarpraşık dizilimde deneyler için 0,014? Ni-Ti, ikinci dizilimde 0.016? SS ark telleri kullanılmıştır. Her iki dizilimde farklı markalar arasında aynı standardizasyonu sağlayabilmek için 0,017?x0,025? paslanmaz çelik telden özel dizayn edilmiş jigler kullanılmıştır. Braketler arası mesafe 8,5 mm olarak ayarlanmış ve deneyler oda sıcaklığında ve kuru ortamda yapılmıştır. Sürtünme kuvvetleri Zwick/Roell test cihazıyla ölçülmüştür. Pasif kendinden bağlamalı braketlerin ve Slide ligature ile bağlanan Logic Line braketlerin en düşük sürtünme direncini gösterdiği bulunmuştur. Slide Ligatür bağlama yöntemi anlamlı olarak konvansiyonel bağlama yöntemlerinden düşük sürtünme kuvveti oluşturmuştur. Inspire ICE braketler en yüksek sürtünme direncini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate three different brands of esthetic self ligating brackets in terms of friction and compare them to the brackets ligated conventionally and non-conventionally. Self ligating brackets were Damon 3, Clarity SL and Innovation C whereas conventional brackets were Signature lll, Logic Line, Inspire ICE and Mini Taurus. Conventional brackets were ligated with metal ligatures, elastomeric Ligatures and Slide ligatures. There were two configurations for bracket alignments, one was mimicking the initial phase of the treatment and the other was mimicking the post leveling phase. At the first configuration, to represent right upper quadrant of a patient 5 brackets, starting from the central incisor to the second premolar were aligned in a way that canine bracket was 2 mm superior and 2 mm out of the arch and 0,014? nickel titanium arch wires were used to perform the friction tests. Whereas at the second configuration, brackets were placed in a leveled position and 0,016? stainless steel arch wires were used. Special designed jigs made of 0,017?x 0,025? stainless steel were used to standardize the bracket configurations. Inter bracket distance were set 8,5 mm and all testing procedures were done in dry conditions and at the room temperature. The testing apparatus were Zwick/Roell testing machine. Passive self ligating brackets and Logic Line brackets ligated with Slide ligatures showed the least frictional resistances. Slide ligation method showed significantly lower frictional levels compared to conventional methods. Inspire ICE brackets showed the highest frictional resistance