Temporomandibular eklemin kronik internal bozukluklarında botulinum toksin-A uygulamasının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of botulinum toxin A injections for chronic internal derangements of temporomandibular joint
  1. Tez No: 236799
  2. Yazar: SERKAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. CEM ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Botulinum toksin tip A (BTX-A) motor sinir ucuna kalıcı olarak bağlanır veasetilkolin salınımını engelleyerek pre-sinaptik nöromusküler blok sağlar, böylecekasın seçici olarak zayıflaması ve paralizini kas atrofisi takip eder. Toksin kozmetikamaçlı birincil kullanım alanı dışında özellikle ağrı kontrolü olmak üzere çeşitli tıpalanlarında kullanılabilmektedir. BTX-A günümüzde bruksizm, masseter hipertrofisi,temporomandibular eklem dislokasyonu ve TMD hastalarında ağrı giderici olarakkullanılmaktadır. Ancak BTX-A'nın TME'nin iç düzensizlikleri üzerine etkisinideğerlendiren bir rapor bulunmamaktadır. Mevcut çalışmada BTX-A'nın dışpterigoid kasın üst karnına enjeksiyonu ile anterior disk deplasmanının tedavisindekisübjektif ve objektif yanıtları değerlendirdik. Metot: anterior disk deplasmanı olan 15hasta kontrolsüz çalışmaya dahil edildi ve EMG rehberliğinde lateral pterigoid kasınüst karnına 15U BTX-A uygulanarak tedavi edildi. Denekler 6 ay boyunca takipedildi.
Özet (Çeviri)
Botulinum toxin type A (BTX-A) binds permanently to the motor end platepreventing acetylcholine release causing pre-synaptic neuromuscular blockade, themuscle can be selectively weakened and local paralysis is followed by atrophy of themuscle. The toxin can be used in various medical fields for more than simplycosmetic purposes, especially in pain control. Unlabelled uses of BTX-A forbruxism, masseter hypertrophy, temporomandibular joint dislocation and reducingpain of TMD patients. However, there are no reports evaluating the effect of BTX-Aon internal derangements of TMJ. In this study, we evaluated subjective andobjective responses to treatment of anterior disc displacement (ADD), using withbotulinum toxin (BTX-A) injections in the superior head of lateral pterygoid muscle(SLP). METHOD: 15 subjects with ADD were enrolled in this uncontrolled studyand treated with BTX-A. 15U toxin injected to the affected SLP underelectromyographic guidance. Subjects were followed-up for six months. Outcomemeasures included MRI findings, subjective assessment of pain by visual analoguescale (VAS), measurement of interincisal mouth opening, tenderness to palpation andTMJ sounds.