Yüz bölgesinde uygulanan estetik ve rekonstrüktif cerrahinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The influence of aesthetic and reconstructive surgical operations of the facial area on quality of life
- Tez No: 236806
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma, yüz bölgesinde uygulanan estetik ve rekonstrüktif cerrahininyaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif ve tanımlayıcı olarakplanlanmış ve gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde 01 Mart -31Haziran 2008 tarihleri arasında Yüz Bölgesinde Uygulanan Estetik ve RekonstrüktifCerrahi girişim amacıyla kabul edilen 108 olgu oluşturmuştur. Evreni temsil edecekörneklem sayısı estetik cerrahide 43, rekonstrüktif cerrahide 48 olmak üzere 91 olguolarak belirlenmiştir.Verilerin toplanmasında; ?Hasta Bilgi Formu?, ?Vücut Algısı Ölçeği? ve?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been planned and carried out in a prospective and definitivemanner to identify the influence of aesthetic and reconstructive surgical operations ofthe facial area on quality of life.The framework of the research has been based on 108 medical cases acceptedto be operated upon facial area using aesthetic and reconstructive surgery betweenthe dates of 01 March-31 June, 2008 at the Hospital of Marmara University. Thesampling unit has been chosen as 43 patienst in aeshetics operations and 48 patientsin reconstructive operations, totalling 91 cases to represent the total framework.?Patient Information Forms?, ?Body Catexise Scale? and ?SF-36 Qualityof Life? have been used in acquiring data.