Kemoterapi alan hastalarda algılanan stresin umutla ilişkisi
The relationship of perceived stress with hope in patients taking chemotherapy
  1. Tez No: 236831
  2. Yazar: HACER CON EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, kanser tanısı konmuş ve kemoterapi alan onkoloji hastalarının algıladıkları stresin umutla ilişkisini incelemek için tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırma, Marmara Üniversitesi Gül Genç Onkoloji Merkezi'nde ayaktan kemoterapi tedavisi alan 180 hasta ile yapıldı. Seçilen 180 olgunun, %33.3'ü (60) meme kanseri, %33.3'ü (60) akciğer kanseri ve %33.3'ü (60) kolorektal kanserlidir. Olguların %53.9'u (97) kadın, %46.1'i (83) erkektir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve hastalığa ilişkin özellikleri içeren genel bilgi formu, stres düzeylerini ölçmek amacıyla ?Algılanan Stres Ölçeği? ve bireylerin umut düzeylerini belirlemek amacıyla ?Herth Umut Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 11.5 windows programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Korelasyon testi, Çoklu Regresyon, Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) ve Bonforroni testleri kullanılmıştır.Araştırmaya katılan bireylerin Algılanan Stres Puan ortalaması 50 puan üzerinden 29.27±5.88, Umut puan ortalaması 90 puan üzerinden 70.63±12.84 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The search has been made to investigate the relation among perceived stress and hope of oncology patients who were diagnosed as cancer and have been taking chemotherapy treatment.The survey was made over 180 outpatients who had been taking chemotherapy treatment at Marmara University Gül Genç Oncology Center. The selected 180 facts were consisting of 33.3% (60) breast cancer, 33.3% (60) lung cancer, 33.3% (60) colorectal cancer. While 53.9% (97) of the facts were women, 46.1% (83) were men. As a means of data collection, ?The general information form? including sosyodemografic and the disease characteristics, which was prepared by investigator, ?The Perceived Stress Scale (PSS)? to measure the stress level, ?Hearth Hope Scale? to determine the hope level of persons was used. The analyses of dates were made by using the SPSS 11.5 Windows program. Correlation test, The Multiple regression, Multivariate analysis of variance (MANOVA), Banforroni tests were used to evaluate the dates.The average score of perceived stress over persons inquired was 29.27+5.88 over 50 score and the average hope score was 70.63+12.84 over 90 score.