Pilates egzersizinin değişik yaş gruplarında bazal metabolizma ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of pilates exercise on basal metabolism and body composition in different ages
- Tez No: 236832
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmaya denek grubu olarak 40-50 yaş (yaş ortalaması 45,87±2,68, boy ortalamaları 163,00±6,26 cm, kilo ortalamaları 64,11±8,38 kg) 16 bayan ve 18-25 yaş arası(yaş ortalaması 21,06±1,84, boy ortalamaları 164,06±5,30 cm, kilo ortalamaları 63,11±9,33 kg) 16 bayan katılmıştır. Kontrol grubu olarak 40-50 yaş (yaş ortalaması 44,00±2,68, boy ortalamaları 163,25±6,77 cm, kilo ortalamaları 63,11±9,33 kg) 16 bayan ve 18-25 yaş arası(yaş ortalaması 20,312±2,056, boy ortalamaları 163,686±3,516 cm, kilo ortalamaları 54,937±5,93 kg) 16 bayan olmak üzere toplam 64 sedenter bayan katılmıştır. Bu çalışmanın amacı pilates egzersizinin değişik yaş gruplarında etkilerini belirleyerek fitnes çalışmaları içerisindeki yerinin belirlenmesine katkı sağlamaktırDenek grubuna 10 hafta süre ile haftada 3 kez 1'er saat olmak üzere pilates yer egzersizleri yaptırılmıştır. Kontrol grubu ise 10 hafta boyunca hiçbir egzersiz yapmamıştır. Egzersizlere başlamadan önce ve 10 hafta sonunda, kişilerin dinlenik metabolizma hızı bodygem kullanılarak, vücut kompozisyonları biyoelektrik impedans yöntemi ile, deri altı yağ katlantıları skinfold caliper ile, çevre ölçümleri mezura kullanılarak yapılmıştır. Esneklik ölçümleri standart otur-uzan testi ile yapılmıştırElde edilen veriler SPSS for Windows ile descriptive tanımlayıcı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for study group 40-50 age (averege age 45,87±2,68, average of height 163,00±6,26 cm, average of weight 64,11±8,38 kg) 16 females and 18-25 age (average of age 21,06±1,84, average of height 164,06±5,30 cm, average of weight 55,92±7,39 kg) 16 females joined. . For the control group 18-25 age (average of age 20,31±2,05, average of height 163,68±3,51 cm, average of weight 54,93±5,93 kg) 16 females and 40-50 age (average of age 44,00±2,68, average of height 163,25±6,77 cm, average of weight 63,11±9,33 kg) 16 females, totally 64 females joined. The purpose of the study is to specify effect of pilates exercise on body composition and resting metabolic rate in different agesThe study group attended ?pilates mat work? program for ten weeks, three times a week, one hour per class. Control group did not have any exercise program. Before exercise program and after 10 weeks resting metabolic rate measured by bodygem indirect method, body composition measured by bio electric impedence method, skin fat thickness by skinfold method, circumferences measured by measure tape, flexibility measured by sit and reach methodAll obtained parameters were analyzed in SPSS for Windows. The conclusion of the study shows that in group of age 40-50, waist to hip ratio, circumferences, and skin fat thicknesses decreased.