Orta mesafe yüzücülerinde farklı kulaç sıklığı alıştırmalarının performansa etkisi
The effects for middle distance swimmers on performance of different stroke frequency practices
- Tez No: 236872
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız 200m serbest yüzücülerinin azaltılmış kol sıklığı alıştırmalarının performansa etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızı deney ve kontrol grubunda altışar olmak üzere toplam 12 erkek yüzücü ile gerçekleştirdik. Alıştırmalarımıza deney grubunda yaşları 15,05 yıl ± 0,45, kontrol grubunda yaşları 15,27±1,04 olan 12erkek yüzücü sekiz hafta boyunca sürdürülüp yüzücülerin performansları kara ve suda olmak üzere ön ve son test olarak iki aşamalı değerlendirildi.Kara testleri iki bölümden oluşmaktadır. Yüzücülerin fiziksel performanslarını ölçmede iki dakika yüzme ergometre testi, fizyolojik kapasitelerini değerlendirmede kademeli bisiklet ergometresi testi uygulanmıştır. İki dakika yüzme ergometre testinde sporcuların her kolda ürettikleri ortalama güç Weba Expert® yazılımı ile sürekli kaydedildi. Kademeli bisiklet ergometresi testi süresince sporcuların kalp atım sayıları, oksijen alımları ve karbondioksit atımları sürekli kayıt edildi (Zan® Ergospirometre). maxVO2 değerleri Zan® yazılımı ve Wasserman® diyagramlarıyla belirlenmiştir.Suda Aquanex yüzme performans analiz cihazı ile 50m kol ve 200m kol, 200m yüzme ve dirençli yüzme testleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The Effects for Middle Distance Swimmers on Performance of Diffrent Stroke Frequency Practices.The purpose of our study was to investigate the effects of drills based on fewer strokes on swimming performance and improve the performances of 200m freestyle swimmers through these drills. The study was conducted with one control and one experiment group with 6 swimmers each. The drills were practiced for 8 weeks and the performances of the swimmers were evaluated both on land and in water in two stages; before and after the 8 week period.The tests on land had two parts; a two minute ergometer test to observe the physical performances of the swimmers and a bicycle ergometer test with different degrees to evaluate their physiological capacities. During the 2 minute ergometer test the force created per stroke was recorded continuously using the program Weba Expert®. During bicycle ergometer test the heart rates, oxygen intakes, carbon dioxide outlets of the swimmers were recorded (Zan® Ergospirometre). MaxVO2 and anaerobic threshold values were obtained using the program Zan®, Wasserman® diagrams.Tests in the water were conducted using an Aquanex swimming performance analysis machine. These tests were consisted of 200m pull, 200m swim and resisted swim.