Evaluation of the influence of third molar eruption on contact tightness and incisor alignment in the lower dental arch
Üçüncü büyükazı dişlerinin alt çene arkında keser dişlerin dizilimi ve kontakt sıkılıkları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 236871
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. AHU ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Age related changes in the dental arches have long been known by dental professionalists. These changes occur especially in the lower dental arch. Literature data is available about the effects of late mandibular growth and mandibular growth rotation, changes in occlusal relations, soft tissue maturation, periodontal forces and anterior component of the occlusal force. Mesially directed force from lower third molars is also discussed as a contributing factor, but there is an on-going debate about its effects. The aim of this study was to investigate the effects of lower third molar teeth on the mandibular dental arch. Thus, volunteers among dental school residents were included, and two groups of patients with bilateral genesis of lower third molars and bilateral agenesis of lower third molars were examined. Model analysis, cephalometric and panoramic x-ray evaluation, and interproximal force measurements were carried out for 12 months, to investigate dental and skeletal changes, and changes in interproximal force. As a result, it is found out that the effect of lower third molars on the lower dental arch and interproximal force is insignificant.
Özet (Çeviri)
Dental arkların yaşla beraber değiştiği uzun zamandır bilinmektedir. Bu değişim özellikle alt çene arkında kendini göstermekte, ark boyunun zamanla azalması, interkanin, interpremolar ve intermolar mesafenin de azalarak dental arkın zaman içinde daha dar bir hal almasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu güne kadar erişkin bireyler üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, mandibulada erişkinlik döneminde görülen büyüme, oklüzal ilişkilerdeki değişiklikler, yumuşak dokulardaki değişiklikler, periodontal kuvvetler ve oklüzal kuvvetin meziyal vektörü geç dönem alt keser çapraşıklığının ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Alt üçüncü büyük azı dişlerinin sürmesi sırasında alt arka etki eden meziyal yönlü kuvvetin de alt keser çapraşıklığında etkisi olduğu düşünülmektedir, ancak liteatürde bu konuda bir görüş birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı, yirmi yaş dişlerinin alt diş arkına ve dişler arası kuvvete etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çift taraflı alt yirmi yaş dişi eksikliği bulunan ve her iki alt yirmi yaş dişi de var olan diş hekimliği fakültesi öğrencisi gönüllülerden iki grup oluşturulmuş, bireylerdeki dental ark değişiklikleri, dişlerin pozisyon değişiklikleri, iskeletsel değişiklikler ve dişler arası kuvvette meydana gelen değişiklikler model analizi, sefalometrik ve panoramik röntgenlerin analizi ve dişler arası kuvvetin ölçümü ile 12 ay boyunca incelenmiştir. Araştırma sonucunda alt yirmi yaş dişlerinin varlığının alt dental arktaki değişiklikler üzerindeki etkilerinin anlamsız olduğu görülmüştür.