Psoriasisli hastalarda serum visfatin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum visfatin levels in psoriatic patients
  1. Tez No: 236878
  2. Yazar: NURHAL MERCAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Psoriasis multifaktöriyel etyolojili, kronik, tekrarlayıcı, T hücre aracılı inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Visfatinin periferik kan mononükleer hücrelerinde IL-6, TNF-? ve diğer bazı sitokinleri doz bağımlı olarak indüklediği gösterilmiştir. Visfatinin ayrıca, monositlerde T hücre aktivasyonunda rol oynayan kostimülatör moleküllerin ekspresyonunu artırdığı bildirilmiştir. T hücreler üzerine olan etkisi ile ilgili veriler visfatinin, psoriasis immünopatogenezinde de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada visfatin ile psoriasis arasındaki olası ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Psoriasisli 40 hastada ve sağlıklı 40 kişiden oluşan kontrol grubunda serum visfatin, IL-6, TNF-? düzeyleri ve ayrıca ESR, CRP gibi inflamasyon markırları ölçüldü. Hastalık şiddeti, PASI skorlaması yapılarak değerlendirildi. Psoriasisli hastalar ile kontrol grubunun ortalama serum visfatin konsantrasyonları (sırasıyla 0,78±0,6 ng/ml ve 0,69±0,4 ng/ml) karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,509). Visfatin ile PASI değerleri arasında ise orta düzeyde pozitif yönde korelasyon saptandı (p=0,002). Serum TNF-? düzeyleri psoriasisli hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunurken, IL-6 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. PASI ile TNF-? düzeyleri arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. CRP ile visfatin, IL-6, TNF-? ve PASI değerleri arasında pozitif yönde korelasyon saptandı.Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar visfatinin psoriasis patogenezinde belirleyici rol oynamadığını göstermektedir. PASI ve CRP ile visfatin düzeyleri arasında korelasyon saptanması, visfatinin inflamasyonla ilişkili ancak hastalık için nonspesifik bir markır olabileceğini düşündürmektedir. Serum ile birlikte doku visfatin düzeylerinin araştırılmasının visfatinin, psoriasisteki rolünü ortaya çıkarmada yardımcı olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, recurrent, T-cell mediated inflammatory skin disorder with multifactorial etiology. It was shown that visfatin dose-dependently induces IL-6, TNF-? and other cytokines in peripheric blood mononuclear cells. In human monocytes, visfatin also increases the expression of the costimulatory molecules that play a role in the activation of T cells. Increasing evidence about effect of visfatin on T-cells suggests that it may play a role in the immunopathogenesis of psoriasis. In the present study, we aimed to investigate possible relation between visfatin and psoriasis.Serum visfatin, IL-6, TNF-? levels and also inflammatory markers such as ESR, CRP were measured in 40 patients with psoriasis and age and sex matched 40 healthy control subjects. The severity of psoriasis was estimated by means of the Psoriasis Area and Severity Index. When compared the mean serum visfatin concentrations of psoriatic patients and control group (0,78±0,6 ng/ml and 0,69±0,4 ng/ml, respectively), there was no statistically significant difference between two groups (p=0,509). There was positive correlation between visfatin levels and PASI scores (p=0,002). IL-6 levels were not statistically different while serum TNF-? levels were significantly higher in patients with psoriasis when compared with control group. PASI score was positively correlated with TNF-? levels. There was positive correlation between CRP and visfatin, IL-6, TNF-? and PASI score.In conclusion, the results of our study indicate that, visfatin may not play a significant role in the immunopathogenesis of psoriasis. As visfatin is positively correlated with PASI score and CRP in our study, it is considered that visfatin might be a non-specific inflammation marker for psoriasis. The investigation of visfatin levels in serum as well as tissue may help to reveal the role of visfatin in psoriasis.