Normal, nodüler kolloidal guatr ve neoplastik tiroid dokularında TP53 ve C-kit (CD117) ekspresyonunun immünhistokimyasal yöntemle araştırılması
Investigation of immunhistochemical method TP53 and C-kit (CD117)expressions in normal, nodular colloidal goitre and neoplastic thyroid tissue
- Tez No: 236879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda normal tiroid dokusu, nodüler kolloidal guatr (NKG) ile tiroid tümörlerinde TP53 ve C-kit'in ekspresyonu, klinikopatolojik parametreler ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı.Çalışma 30'u papiller, 8'i folliküler, 5'i medüller ve 2'si anaplastik karsinom, 25'i folliküler adenom, 10'nu NKG ve 10'nu normal tiroid dokusunu içeren 90 olguyu içerdi. Bu olgulara ait arşiv bloklarına immünhistokimyasal olarak TP53 ve C-kit antikorları uygulandı.Otuz sekiz (%42,2;n=90) olguda TP53, 16 (%15,7;n=90) olguda C-kit pozitif idi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the immunhistochemical expression of TP53 and C-kit expression in normal thyroid tissue, nodular colloidal goitre and thyroid tumors and their relationship with clinicopathologic parameters.A total of 90 cases (30 papillary carcinoma, 8 follicular carcinoma, 5 medullary carcinoma, 2 anaplastic carcinoma, 25 follicular adenoma, 10 nodular colloidal goitre and 10 normal thyroid tissues) were included in our study. Immunhistochemical expression of TP53 and C-kit were evaluated in archieval parafin blocks.TP53 and C-kit were positive in 38 (42.2%;n=90) and 16 (15.7%;n=90) cases respectively.