Trakeobronşial yabancı cisimler
Tracheobronchial foreign bodies
  1. Tez No: 236916
  2. Yazar: ALLAHVERDI MUSAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AmaçBronkoskopi letal komplikasyonları olan bir işlemdir dolayısıyla bronkoskopi öncesi YCA'nun tanısı önemlidir.Tanıda önemli parametreleri araştırmak amacıyla kliniğimize YCA şüphesi ile başvuran hastalar ve bu hastalarda uygulanan bronkoskopi sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir.Gereç ve YöntemBu amaçla kliniğimizde yabancı cisim aspirasyonu şüphesi ile başvuran olguların bronkoskopi sonrası yabancı cisim saptanan 165 (%73), saptanmayan 61 (%27) olgular klinik, radyolojik ve bronkoskopi sonuçları karşılaştırılmışdır.BulgularYabancı cisim aspirasyon şüphesi olan olgularda solunum seslerinde azalma, vizing, stridor, burun kanadı solunumu ve PAAG'de hiperaerasyon yabancı cisim saptanan olgularda daha sık rastlanır.SonuçYabancı cisim aspirasyonun kesin tanısı bronkoskopi sonucunda konur, yabancı cisim aspirasyon şüphesi olması bronkoskopi endikasyonudur.Öykü-oskültasyon-radyoloji birlikteliği yabancı cisim aspirasyonu tanısını kesin olarak koyamadığından ve ekarte edemediğinden bronkoskopi endikasyonunu değiştiremez.Yabancı cisim aspirasyon şüphesi olan olgularda solunum seslerinde azalma, vizing, stridor, burun kanadı solunumu ve PAAG'de hiperaerasyon olması bronkoskopi endikasyonunu netleştirir.
Özet (Çeviri)
Between January 1999 and June 2008, it was performed bronchoscopic observation on226 cases Ege Uni-versity Medical Faculty. The range of the patients age was between 10 months and 16 years.The most cases were on the pediatric age group. Bronchoscopies were established with cont-rolled ventilation under general anesthesia.